Krótkie przedstawienie Królowej Ziół – Pokrzywy Zwyczajnej

31 marca, 2017

Pokrzywa cudownym lekarstwem?

 

Już w starożytni wędrowcy znali cudowne właściwości pokrzywy. Umieszczali liście pokrzywy w butach, co miało zapobiegać zmęczeniu nóg. Świeże lub suszone pędy pokrzywy kładziono pod łóżkiem chorego, według wierzeń miało to zapewnić szybki powrót do zdrowia.  Starożytni autorzy Pedanios, Dioskurydes i Pliniusz Starszy pisali o jej zdolności do hamowania krwotoków. Mikołaj Kopernik leczył pokrzywą kolkę nerkową i krwiomocz. W lecznictwie ludowym do leczenia reumatyzmu stosowane bicze pokrzywowe. A popiołem z pokrzywy posypywano rany po ugryzieniu przez wściekłego psa. Sproszkowane nasiona dodawano do potraw kobietom w ciąży, aby ułatwić poród.  Jako pomoc na uporczywy kaszel, czy ból zęba suszoną pokrzywę palono (jak papierosa). Na zatrucia grzybami podawano odwar z nasion pokrzywy.

 

Z pokrzywy wykorzystuje się wszystkie części: korzeń, łodygę, liście, kwiaty i owoce.  
Pokrzywa zawiera makro- i mikroelementy takie jak:  magnez, fosfor, wapń, siarkę, żelazo, potas, jod, kwas foliowy, krzem i sód. A także witaminy: A, K, B2, C.
Pokrzywa jest bardzo dobrze znana ze swojego dobroczynnego działania w przypadku problemów z prostatą, infekcjami dróg moczowych i reumatyzmu. Światowa Organizacja Zdrowia, Niemiecka Komisja ds. Roślin Leczniczych (Komisja E) a także Europejska Naukowa Spółdzielnia ds. Ziołolecznictwa (ESCOP) uznają korzystne działanie korzenia pokrzywy w radzeniu sobie z problemami moczowymi związanymi z rozrostem prostaty.

 

Pokrzywa w medycynie ludowej była wykorzystywana w zapobieganiu kamicy moczowej, w leczeniu skąpomoczu, stanu zapalnego nerek, pęcherzyka żółciowego, dróg moczowych. Pomaga usunąć nagromadzone złogi wody w organizmie, które powodują obrzęki stóp, rak, twarzy, czy powiek. W przypadku skąpomoczu najlepiej jest skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia co może być przyczyną tej dolegliwości. Pokrzywa ochrania nerki. Jest szczególnie wskazana osobom z długotrwałym nadciśnieniem tętniczym. Zarówno liście jak i korzenie pokrzywy obniżają ciśnienie tętnicze krwi co wynika z ich działania moczopędnego.

 

Pokrzywa przyspiesza przemianę materii. Zaleca się ją w niestrawności spowodowanej m.in. niedostateczną ilością soku trzustkowego, żołądkowego i wydzielanej żółci.

 

Pokrzywa wspomaga leczenie osteoporozy dzięki posiadaniu w swym składzie bogactwa wapnia i krzemu. Z tych samych powodów jest nieoceniona przy złamaniach kości. Wzmacnia kości i wspomaga odnowienie chrząstki stawowej.

 

Pokrzywa jest nieocenioną pomocą w przypadku wyczerpania organizmu długotrwałymi chorobami, stresem, ciężko pracującym, czy mieszkającym w zatrutym środowisku. Wzmacnia układ odpornościowy. Wspomaga proces niszczenia chorobotwórczych bakterii, wirusów i grzybów. Herbatka z pokrzywy oczyszcza nasz przewód pokarmowy. Właśnie krzem i to w naturalnej postaci jest odpowiedzialny za obieg energii w organizmie. A doskonałym źródłem krzemu jest właśnie pokrzywa.

 

Powszechnie już wiadomo, że roślina ta nie ustępuje, a nawet przewyższa preparaty żelaza w krwiotwórczym działaniu, które stosowane są przy leczeniu anemii, przy krwawieniach, w stanach osłabienia, nie tylko u dorosłych, także  u dzieci. Sok z pokrzywy jest cudownym lekarstwem dzięki zawartości łatwo przyswajalnego żelaza, miedzi, kwasu foliowego i witaminy K, czyli najważniejszych składników biorących udział w procesie tworzenia czerwonych ciałek krwi.

 

Pokrzywa pomocna jest ogromnie po kuracjach antybiotykami, ponieważ pomaga przywrócić równowagę biologiczną organizmu i uzupełnia niedobory wypłukanych z organizmu minerałów podczas choroby. Pomaga pozbyć się flegmy z narządów oddechowych i oczyszcza zatoki. Pokrzywa oczyszcza organizm z toksyn i kwasu moczowego, co jest ogromnie pomocne przy leczeniu dny moczanowej.  Oczyszczanie organizmu jest szczególnie ważne dla osób,  które długotrwale przyjmują leki czy też jedzą pożywienie zawierające chemiczne dodatki.

 

Pokrzywa łagodzi zapach potu. Zapobiega rozkładowi potu, ogranicza pocenie się. Tak działa kąpiel co najmniej 2 razy w tygodniu w odwarze ze świeżych lub suszonych liście pokrzywy. Przykry zapach potu ze stóp złagodzi moczenie stów (co drugi dzień) w ciepłym odwarze z pokrzywy, liści szałwii lekarskiej, orzecha włoskiego lub igliwia sosny.

Przepis na herbatkę dla dorosłych niwelującą nieprzyjemny zapach potu:
łyżeczkę soku z pokrzywy (wyciśniętego samodzielnie lub z apteki) dodać do pół szklanki wody i wkropić odrobinę soku z cytryny. Taki płyn pić 3 razy dziennie między posiłkami.

 

Pokrzywa zaraz po czosnku i cebuli hamuje tworzenie się zakrzepów krwi. I ze względu na to, że jest źródłem krzemu hamuje odkładanie się blaszek miażdżycowych.

 

Wspomaga tworzenie się w organizmie włókien kolagenowych, więc jest bardzo skuteczna we wspomaganiu organizmu w gojeniu się ran, owrzodzeń, a także odleżyn. W medycynie ludowej posypywano startą na proszek pokrzywą (liście) rany, co miało zapewniać szybkie gojenie.

 

Dzięki zawartości karotenu, kwasu pantotenowego, krzemu, magnezu, siarki, cynku, manganu i wapnia wzmacnia włosy i ich poprawia wygląd. Najlepiej wówczas stosować pokrzywę wewnętrznie i zewnętrznie. Korzystnie wpływa także na stan naszej cery i paznokci. Pobudza proces przemiany materii, oczyszcza organizm.

 

Pokrzywa dzięki zawartości sekretyny – która aktywizuje pracę trzustki oraz wpływa na produkcję żółci przez wątrobę, ułatwia i reguluje trawienie.  Przez to jest pomocna dla osób, które pragną zgubić zbędne kilogramy. 

 

Kiedy należy najlepiej zbierać pokrzywę?

Najbardziej wartościowe są młode listki i pędy (wierzchołki ok. 20 – 30 cm) zbierane przed kwitnieniem w maju, ale nic też nie ujmuje wartości ziela jeśli wypuszcza nowe pędy we wrześniu. Sok z takich młodych pędów, czy suszone ziele jest prawie równie cenne, jak pokrzywa majowa. Zbieramy ziele do przewiewnego koszyka.

Najlepiej suszyć pokrzywę luźno rozłożoną bez dostępu światła, aby się nie zaparzała. W przeciwnym razie posklejana może się zaparzyć i zbrązowieć. Najlepiej suszyć na strychu. Wysuszone liście najlepiej przechowują się w papierowych torbach przechowywane bez dostępu wilgoci w suchych pomieszczeniach. Ja wysuszoną pokrzywę przechowuję w dużych słojach. Można je zabezpieczyć od dostępu światła ubrankiem ze starej gazety, folią aluminiową lub przechowywać w zamkniętej szafce. Do otrzymania 1 kg suszu należy zebrać ok 4kg – 4,5kg świeżej pokrzywy. Dobrze ususzona pokrzywa powinna mieć ładny, zielony kolor.

Znalazłam informację, że kuracja pokrzywowa polega na piciu przez 2 tygodnie soku z pokrzywy – po 2 do 3 łyżek dziennie. Niektóre źródła podają, że można zwiększać nawet do pół szklanki dziennie. Na początku kuracji mogą się pojawić efekty uboczne w postaci wyprysków – jest to efekt oczyszczania organizmu. Jeżeli bierzemy leki to kurację pokrzywową należy skonsultować z lekarzem.

Zbigniew T. Nowak w swojej książce „POKRZYWA-NADZWYCZAJNY LEK” zaleca stosowanie soku z pokrzywy przez 4-5 tygodni, rozpoczynając kurację sokiem od jednej łyżeczki 3 razy dziennie po posiłku, a po tygodniu zwiększyć dawkę do 1 łyżki 3 razy dziennie. Dla lepszego smaku można dodać soku z cytryny. Przed kolejną należy zrobić 2 tygodnie przerwy.

Jeśli komuś nie uda się zebrać pokrzywy, to zawsze można ją kupić. Polecamy susz bardzo dobrej jakości.

Polecamy sok z pokrzywy, nie z ekstraktu

Korzenie i kłącza pokrzywy

powinno się wykopywać z ziemi wczesną wiosną lub na jesieni. Kłącza należy dokładnie umyć i osuszyć. Korzenie pokrzywy należy suszyć w przewiewnym miejscu, gdzie temperatura nie przekracza 40°C.  Przepis na płukankę do włosów z korzeni pokrzywy – 3 łyżki ususzonych korzeni pokrzywy wsypać do garnka i zalać 0,5 litra wody. Doprowadzić do wrzenia i gotować ok. 5-7 minut na bardzo małym ogniu. Napar wystudzić i odcedzić. Płukankę wykorzystać do ostatniego spłukania umytych włosów. Po spłukaniu, a przed wysuszeniem włosy owinąć ręcznikiem na ok. 10 minut.

 

Owoce pokrzywy

są trudno dostępne w handlu. A że są prawdziwym skarbem warto je pozyskać samodzielnie. Sezon na owoce to okres od lipca aż do listopada. Należy poczekać, aż drobne owoce pokrzywy dojrzeją i ściąć około kilkadziesiąt pokrzyw. Po ścięciu wystarczy rozłożyć na czystym papierze, w ciepłym i przewiewnym miejscu. Po kilku dniach owoce się wysuszą i same osypią na papier.  Po wysuszeniu owoców nie należy rozdrabniać, ponieważ olej bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe ulega szybko jełczeniu i owoce tracą swoje właściwości lecznicze. Przechowywać można aż do następnego sezonu pokrzywowego. Nasiona pokrzywy w medycynie naturalnej zalecano w zwiększenia płodności i popędu seksualnego. Na zatrucia grzybami podawano odwar z nasion pokrzywy.

Dr. Henryk Różański tak napisał owocach pokrzywy:

„Działanie farmakologiczne: 

 • wybitnie przeciwzapalne, pobudzające regenerację tkanek, hamujące reakcje autoimmunologiczne (autoagresję), ale równocześnie immunostymulujące; tonizujące na układ nerwowy;
 • odżywcze (źródło witaminy E, F, prowitaminy A);
 • przeciwzakrzepowe;
 • poprawiające krążenie mózgowe i obwodowe;
 • przeciwmiażdżycowe (obniżające stężenie cholesterolu we krwi),
 • przeciwcukrzycowe (hipoglikemiczne);
 • lipotropowe, hepatoprotekcyjne, ochronne na nerki i mięsień sercowy;
 • venoprotekcyjne (ochronne na naczynia krwionośne);
 • ochronne na siatkówkę i naczyniówkę oka.

Wskazania: 

 • stany zapalne skóry,
 • atopowe zapalenie skóry;
 • wypryski;
 • suche zapalenie skóry;
 • wypadanie włosów i choroby paznokci na tle zaburzeń troficznych.
 • Wspomagająco:
 • cukrzyca,
 • miażdżyca,
 • zmiany zwyrodnieniowe w tkance nerwowej, choroba wieńcowa;
 • nadciśnienie. Choroba wrzodowa, stany zapalne jelit i żołądka. Stany zapalne układu moczowego i gruczołu krokowego. Zapalenie jajników, zespół policystycznych jajników.
 • Choroby reumatyczne. Marskość, stłuszczenie narządów miąższowych.”

Wyciągi (maceraty z owoców) i olej z nasion pokrzywy działają odżywczo i przeciwzapalnie na skórę, zwiększają wilgotność i elastyczność skóry, niewątpliwie sprzyjają regeneracji skóry i spowalniają procesy starzenia. Korzystnie działają przy trądziku różowatym i łuszczycy. Łagodzą objawy przerostu gruczołu krokowego. Mają wpływ przeciwwrzodowy i przeciwnadżerkowy.”

Więcej o owocach pokrzywy na stronie: http://rozanski.li/2636/fructus-urticae-semen-urticae-owoc-pokrzywy-nasienie-pokrzywy/

Polecamy ekologiczne nasiona z pokrzywy z polskiej, ukrytej wśród lasów firmy, Dary Natury. Zapraszamy do naszego sklepu AZYMUT NA ZDROWIE, który powstał z miłości do natury. Nasze motto to: “ORGANIZM LECZY SIĘ SAM, a my możemy mu pomóc dostarczyć to, czego potrzebuje by się uzdrowić.”

 

Maria Treben w swojej książce „Apteka Pana Boga” tak napisała o pokrzywie „Pewien lekarz w wykładzie radiowym podkreślił, że pokrzywa należy do najbardziej wartościowych roślin leczniczych jakie znamy. Gdyby ludzie wiedzieli jaką ma ona moc leczniczą, nie uprawialiby niczego innego oprócz pokrzywy. Niestety, wiedzą o tym tylko nieliczni […]Pokrzywa jest najlepszą oczyszczającą i krwiotwórczą rośliną leczniczą. Ponieważ ma ona także korzystny wpływ na trzustkę, herbatka pokrzywowa obniża poziom cukru we krwi. Herbatka leczy także choroby i zapalenia dróg moczowych, chorobowe zatrzymanie moczu. Jest szczególnie polecana w kuracji wiosennej również ze względu na posiadane właściwości przeczyszczające. Od czasu gdy wiem jakie właściwości lecznicze ma pokrzywa, stało się moim zwyczajem przeprowadzanie czterotygodniowych kuracji pitnych; piję herbatkę z młodych pędów na wiosnę i jesienią kiedy po drugim koszeniu traw znowu pojawiają się wszędzie młode pędy pokrzywy. Rano na czczo, pół godziny przed śniadaniem wypijam jedną szklankę, a potem jedną do dwoch szklanek piję łykami w ciągu dnia. Także herbatkę przed śniadaniem należy pić po łyku, aby wzmóc jej korzystne działanie. Czuję się po takiej kuracji niewypowiedzianie dobrze i za każdym razem mam uczucie, że mogę trzykrotnie więcej zrobić niż zwykle. Od lat ja i moja rodzina nie potrzebujemy żadnych leków, a ja czuję się sprężyście i młodzieńczo. […] Cytuję fragment listu jaki otrzymałam z Deliach w Karyntii: “Serdeczne Bóg zapłać za nieocenioną pomoc, której doznałam dzięki pani radom. W trakcie trwającej 19 lat choroby przebywałam w wielu szpitalach neurologicznych w całej Austrii. Żaden lekarz nie był w stanie powiedzieć co mi właściwie dolega, a tym bardziej pomoc. Przez jeden tydzień piłam herbatkę z pokrzywy i jakby za sprawą cudu choroba ustąpiła, tak jak gdyby wcale jej nie było.” Z przytoczonych przykładów widać jak szybko mogą pomoc nasze zioła. Oczywiście jedna szklanka dziennie nie pomaga i w ciężkich chorobach należy wypijać łykami co najmniej dwa litry ziół w ciągu dnia.”

 

 

Przepisy z książki „Apteka Pana Boga” M. Treben:

HERBATKA: 1 kopiastą łyżeczkę do herbaty bierze się na 1/4 litra wody, zioła zalać wrzątkiem, pozostawić na krótko do naciągnięcia.

NALEWKA Z POKRZYWY: Korzenie wykopane wiosną lub jesienią umyć szczotką, drobno pokroić i napełnić nimi butelkę aż po szyjkę. Zalać 38-40% żytniówką i pozostawić na 14 dni w ciepłym miejscu.

KĄPIEL NÓG: Po dwie kopiaste dłonie dobrze oczyszczonych i umytych korzeni oraz świeżych pokrzyw(łodygi i liście) zalać5 litrami wody i pozostawić na noc, a następnego dnia zagrzać do zagotowania. Użyć tak gorący roztwór jak tylko da się wytrzymać i moczyć w nim stopy przez 20 minut. Ziół nie odcedzać i pozostawić w wodzie. Kąpiel po ponownym podgrzaniu może być użyta dwa lub trzy razy.

MYCIE GŁOWY: 8 do 10 pełnych garści świeżych lub suszonych pokrzyw zalać wodą w 5 litrowym garnku i na małym płomieniu ogrzać do zagotowania. Zostawić na 5 minut do naciągnięcia. Jeśli stosuje się korzenie, to wtedy 4 pełne garście zalewa się zimną wodą i pozostawia na noc, następnego dnia podgrzewa się do wrzenia i pozostawia na 10minut do naciągnięcia. Domycia głowy powinno się w tym wypadku używać mydła do prania.

“Bóg dał nam łaskę, a szczególnie temu, kto owocnie z niej korzysta”

 

I uwaga!

 • Kuracja pokrzywowa może nasilać działanie leków przeciwcukrzycowych. W niektórych źródłach medycznych podaje się aby nie stosować kuracji pokrzywowej jednocześnie z lekami przeciwzakrzepowymi.  Również w przypadku obrzęków serca, spowodowanych ostra niewydolnością nerek należy kurację skonsultować z lekarzem. Przeciwwskazaniami do stosowania pokrzywy są także nowotwory macicy, cysty na macicy, częste krwotoki z dróg rodnych spowodowane polipami, przewlekłe choroby nerek, leczenie chirurgiczne. Nie należy stosować pokrzywy w okresie ciąży i laktacji.

 

Na blogu dzielimy się swoimi radami czerpanymi z przeczytanych książek, artykułów i własnych doświadczeń. Większość przekazywanych informacji przetestowaliśmy na sobie i rodzinie. Artykuły na naszym blogu mają charakter informacyjny i edukacyjny. Każdy organizm jest inny, każdy inaczej się odżywia, prowadzi inny tryb życia. Nie ponosimy odpowiedzialności za to, w jaki sposób informacje zawarte w opracowaniach zostaną odebrane lub wykorzystane. Wszelkie rady, które są na tej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Informacje tu zawarte nie są fachową opinią, ani poradą medyczną.

 

http://rozanski.li/2636/fructus-urticae-semen-urticae-owoc-pokrzywy-nasienie-pokrzywy/

http://ziolowawyspa.pl/polub-pokrzywe/

http://www.czytelniamedyczna.pl/3816,wlasciwosci-lecznicze-pokrzywy-zwyczajnej-urtica-dioica-la.html#

http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze-i-prozdrowotne-pokrzywy_34065.html

http://bonavita.pl/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze

http://agnieszkamaciag.pl/zwykla-pokrzywa-i-jej-niezwykla-moc/

Maria Treben „Apteka Pana Boga”

Zbigniew T. Nowak „POKRZYWA – NADZWYCZAJNY LEK”

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.