Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu potu?

12 marca, 2017

Czy można pozbyć się lub zniwelować  nieprzyjemny zapach potu
nie używając antyperspirantów?

 

Antyperspirant jest produktem, który ogranicza wydzielanie potu (ale tylko częściowo!) Zmniejsza ilość wydzielanego potu w miejscu aplikacji, najczęściej w okolicy pachowej. Wraz z potem organizm wydala niepotrzebne związki, które powstały w procesie przemian metabolicznych, a między innymi szkodliwe substancje jak kwas moczowy czy amoniak. Wydzielanie potu przez skórę jest naturalnym procesem, który odpowiada za utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała i prawidłowego pH skóry.

Działanie antyperspirantu polega na tymczasowym zatykaniu ujść gruczołów potowych. Blokada ta ma charakter przejściowy i zostaje usunięta wraz ze złuszczającą się warstwą rogową naskórka, a częściowo również podczas mycia lub po bardzo silnym spoceniu się. Składnikami aktywnymi antyperspirantów są zawsze związki glinu lub kompleksy glinowo-cyrkonowe (np. w składzie kosmetyku znajdziesz na przykład Aluminium Chlorhydrate, Aluminium Zirconium Tetrachlorohydrex Gly).

Sole aluminium (inaczej glin) znajdujące się w antyperspirantach i dezodorantach blokują gruczoły potowe i zapobiegają poceniu się oraz nieprzyjemnemu zapachowi. Jednak te szkodliwe substancje przenikają przez skórę do naszego organizmu i mogą powodować groźne choroby. Substancję tę podejrzewa się o sprzyjanie rozwojowi raka piersi oraz choroby Alzheimera. Aluminium przenikając przez skórę może gromadzić się pod pachami, czyli tam, gdzie zlokalizowane są węzły chłonne.

Aluminium w antyperspirantach może się kryć pod nazwami, takimi jak: sole glinu (lub sole aluminium), Aluminium Hydroxide, Aluminium Silicate, Aluminium Stearate, Aluminium Starch Octenylsuccinate, Aluminium Chloride, Aluminium Chlorohydrate, Aluminium Chlorohydrex, Aluminium Oxide, Aluminium Distearate, Aluminium Stearate, Aluminium Tristearate, Aluminium Zirconium Trichlorohydrex GLY. Warto sprawdzić skład przed zakupem.

A jak można w naturalny sposób zapobiegać nieprzyjemnemu zapachowi potu?

  • Można nie zapychać por zniwelować zapach potu używając sody oczyszczonej zmieszanej z wodą utlenioną. Po umyciu zmieszać na dłoni lub łyżeczce odrobinę sody z wodą utlenioną i nałożyć pod pachy.
  • Można też używać sody oczyszczonej zmieszanej z sokiem z cytryny.

 

  • Świetnie też działa sześciowodny chlorek magnezu wymieszany pół na pół z wodą. Taką oliwą magnezową używamy do zapobiegania nieprzyjemnemu zapachowi. Najlepiej go przelać do butelek z atomizerem, chociaż niekoniecznie. Chlorek magnezu zmniejsza bardzo znacząco ilość i zapach potu, można sprawdzić samemu używając go pod pachami czy na stopy jeśli mamy  problem  z potliwością i nieprzyjemnym zapachem. Ma silne działanie antybakteryjne.
  • Kolejnym środkiem jest naturalny chlorek magnezu w wieloma mikroelementami. Występuje pod nazwą biszofit. Najważniejsze złoża biszofitu są w Połtawie na Ukrainie. Biszofit oprócz chlorku magnezu zawiera około 30 mikroelementów Biszofit rozrabiamy pół na pół z wodą i używamy zamiast antyperspirantu. Najwygodniej go stosować z butelki z rozpylaczem np. po lakierze do włosów, czy po innym wykorzystanym kosmetyku.

 

  • Można też wykonać własny antyperspirant na bazie oleju kokosowego:
    5 łyżek oleju kokosowego
    ¼ szklanki sody oczyszczonej
    ¼ szklanki  mąki kukurydzianej lub talku
    kilka kropli ulubionego olejku eterycznego.
    Podgrzać olej kokosowy w kąpieli wodnej do płynnej konsystencji, składniki wsypać do miski, dolać olej i dokładnie wymieszać. Dodać olejek eteryczny i przelać całość do słoiczka. Stosować pod pachy po kąpieli.

 

  • Przy nieprzyjemnym, kwaśnym zapachu potu możemy się wspomagać ziołową kąpielą. Wymieszać po 50g tymianku, tataraku i gorczycy białej. Zagotować pod przykryciem i przecedzić. Napar wlać do wanny. Czas kąpieli ok. 20 minut. Stosować 2 razy w tygodniu.

 

 

Źródła:

http://www.kosmopedia.org/o_kosmetykach/co_jest_w_twoim_kosmetyku_/antyperspiranty_i_dezodoranty,4/

http://sekrety-zdrowia.org/nieprzyjemny-zapach-potu-domowe-dezodoranty/

http://party.pl/porady/zdrowie/choroby/chemia-w-kosmetykach-czy-aluminium-w-antyperspirantach-jes-102651-r1/

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.