Przytulanie drzew – Magiczna Energia Przyrody

28 marca, 2021

Spacery po lesie w słoneczne, wiosenne dni zainspirowały mnie do podzielenia się z Wami refleksjami i wyczytaną wiedzą na temat magicznych właściwości, które kryją lasy i parki.

 

Energia drzew

Drzewa mają ogrom właściwości. Każde z nich wspiera, łagodzi dolegliwości nie tylko ciała, ale i ducha. Drzewa dodają nam energii, sił witalnych i przywracają harmonię energetyczną. Spacer wśród nich to kąpiel dla oczu i odpoczynek dla mózgu.
Sylwanoterapia to jedna z form medycyny naturalnej, która polega na przytulaniu się do drzew i czerpaniu z nich energii. Niemiecki badacz i przyrodnik Manfred Himmel w książce „Drzewa pomagają leczyć” napisał, że drzewa przenoszą uzdrawiającą energię na człowieka i zwierzęta. Przytulanie się do nich dostarcza dobroczynnego promieniowania, w którym wytwarzane przez drzewa jony ujemne usuwają niesprzyjające naszemu organizmowi jony dodatnie.
Japończycy spacerowanie wśród drzew nazwali „shinrin-yoku”, czyli leśna kąpiel. Samo przebywanie wśród drzew pozytywnie wpływa na psychikę człowieka, obniżając poziom stresu i ciśnienie krwi. 

Drzewa to symbole mocy, wzrostu i odwiecznego odnawiania się życia w przyrodzie. Każde z nich leczy i daje nam to, co ma w sobie najlepsze. Kiedy przytulamy się całym ciałem do pnia, w ciele wyzwalają się endorfiny, które powodują, że czujemy się zrelaksowani i spokojni. Jeśli chcesz oddychać najczystszym powietrzem, które świetnie udrażnia drogi oddechowe i działa kojąco na organizm, to leśne wycieczki są dla Ciebie.

Właściwości drzew

  • Sosna – to odbudowywanie sił życiowych, regeneracja, wewnętrzny spokój, wzmocnienie inteligencji. Drzewo to działa relaksująco, odpręża, łagodzi objawy zmęczenia i zapobiega depresji.

  • Świerk – nazywany iglakiem szczęścia. Nastraja optymistycznie, mówi się o nim, że jest idealnym drzewem dla nieśmiałych i niepewnych siebie. Pomaga osobom z nadciśnieniem, miażdżycą, wzmacnia serce. Ma korzystny wpływ na układ oddechowy człowieka.

 

  • Jodła nazywana jest drzewem zakochanych. Wydzielane przez gałązki i igły olejki eteryczne są doskonałym afrodyzjakiem. Kontakt z jodłą wycisza, pomaga pozbyć się uczucia znużenia i negatywnych emocji, przywraca harmonię, wspiera w nabraniu pozytywnych wibracji.

  • Jałowiec to pulmonolog, który wspomaga układ oddechowy. Jego właściwości lecznicze cenione były już w starożytności. Dym z palących się gałązek jałowca był wykorzystywany w trakcie różnych obrzędów, które miały na celu oczyszczenie duszy, ciała i umysłu. Gospodynie okadzały nim izby mieszkalne w celach dezynfekcyjnych, a z drewna jałowca wykonywano cenne naczynia służące do przechowywania mleka. Dziś wiemy już dlaczego takie postępowanie było ze wszech miar skuteczne. Jałowiec wydziela takie związki jak fitoncydy, które wywierają silny wpływ bakteriobójczy. Niektóre z nich hamują nawet mnożenie się wirusów lub uszkadzają ich strukturę. Związki te nazywane są potocznie “lotnymi antybiotykami”.

  • Dąb to moc i wiara we własne siły. Pomaga odzyskać spokój. Wzmacnia witalność, budzi kreatywność.
  • Brzoza – olejki eteryczne wydzielane przez gałązki brzozy poprawiają nastrój i samopoczucie. Przytulanie brzozy dodaje sił, rozluźnia napięte mięśnie. Mówi się, że relaks w cieniu brzozy rozbudza intuicję i przynosi twórcze pomysły.

  • Buk – zbawiennie działa na psychikę. Sprzyja koncentracji, poprawia nastrój, dodaje pewności siebie i energii.
  • Grab – wzmacnia organizm, oczyszcza z negatywnych emocji, wycisza, przywraca harmonię ducha i dobre samopoczucie.

Kiedy wzrok błądzi po drzewach i obserwuje rośliny stajemy się odprężeni. Oczy odpoczywają od bieli ekranów. Mózg się regeneruje.

Zabawy w lesie z dziećmi to dla nich nauka i rozrywka. To także kreatywność i rozwijanie wyobraźni. Nie ma tam gotowych zabawek i trzeba pokombinować czym można się pobawić. Wystarczy kawałek uschniętej gałązki do narysowania tarczy “strzelniczej” i kilka szyszek żeby do niej rzucać tak, by trafić w sam środek. Śmiechu przy tym naprawdę mnóstwo. Kawałkiem patyka może dziecko pisać i rysować po leśnych ścieżkach. 

Osobliwie rosnące drzewa, czy wystające korzenie to okazja do ciekawych opowieści i zabawy dla dzieci. 

Ze spacerów wracamy zrelaksowani i wypoczęci. Kolejne wyzwania dnia stają się łatwiejsze. My zdecydowaliśmy, że będziemy częściej przytulać się do drzew i korzystać z  ich dobrodziejstw i magicznych właściwości. A Wy lubicie przytulać się do drzew?

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.