Płyn do mycia naczyń czyli co pływa w szklance

Wrzesień 8, 2019

Płyn do mycia naczyń jest w naszej kuchni niezbędny, ale czy ważne jest dla naszego zdrowia jakiego płynu używamy?

  • Ważne z prostej przyczyny, gdyż zjadamy składniki płynów do mycia naczyń, które nie zostały dokładnie wypłukane z naczyń. Niektóre płyny silnie przywierają do naczyń, nawet po ich dokładnym wypłukaniu. Następnie te substancje chemiczne przedostają się do naszego organizmu wraz z pożywieniem.
  • A co jest w płynie? Często głównym składnikiem płynów są środki powierzchniowo czynne, którym towarzyszą surfaktanty anionowe, regulatory twardości wody (krzemiany, fosforany, cytryniany), chlorek sodu, substancje konserwujące, barwiące i zapachowe. Takie dodatki mają drażniący i toksyczny wpływ, nie tylko na nasze dłonie, na to że niedokładnie wypłukane pozostają na naczyniach, ale i na nasze środowisko – nie ulegają one biodegradacji, stopniowo coraz bardziej zatruwając przyrodę. Ponadto, prawo nie wymaga obecnie, podawania dokładnego składu płynu do zmywania naczyń na opakowaniu. Zgodnie z Rozporządzenie (WE) NR 648/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 31 marca 2004 r w sprawie detergentów, na opakowaniu obowiązkowo mają być umieszczone tylko niektóre składniki. Więc dokładnie nie wiemy co jest w szklance.

Alternatywne rozwiązania?

Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie własnego płynu do naczyń. Potrzebne nam będzie:

  • 2 szklanki przegotowanej, gorącej wody (aby rozpuściły się w niej mydlane płatki)
  • 10 g naturalnych płatków mydlanych, bądź startego szarego mydła
  • 1 łyżka jabłkowego octu
  • 1 łyżka sody oczyszczonej,
  • wyciśnięty sok z połowy cytryny.

Przygotowanie takiego płynu jest bardzo proste. Wszystkie składniki wystarczy wymieszać. Sodę oczyszczona w połączeniu z octem może wytworzyć dużą pianę!

Dla tych co mają mniej czasu, lub nie lubią eksperymentować dobrą alternatywą są ekologiczne płyny do mycia naczyń.

Wśród nich znajdziemy wiele certyfikowanych produktów. Są hipoalergiczne, biodegradowalne, nie wpływają negatywnie na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Działają antyseptycznie i bakteriobójczo. Nie zawierają SLS, SLES, fosforanów, parabenów, formaldehydu.

https://www.azymut-na-zdrowie.pl/sklep/sprzatanie-eko/853-plyn-do-naczyn-megawydajny-1l-winnis-eko-8002295062550.html

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.