Tarczyca bajkalska (Bajkalina, Scutellaria baicalensis) – właściwości

Kwiecień 22, 2019

Tarczyca bajkalska, naczej Bajkalina, Scutellaria baicalensis

(Scutella w jęz. łacińskim dosłownie oznacza tarczę) występuje na terenach wschodniej Rosji (w okolicach jeziora Bajkał), w Mongolii, Chinach, Korei i Japonii. Pierwsza wzmianka o jej właściwościach leczniczych pojawiła się już w chińskim tekście medycznym sprzed 2000 lat. Scutellaria baicalensis była też stosowana przez Mongołów i szamanów zamieszkujących okolicę jeziora Bajkał, co prawdopodobnie miało wpływ na jej nazwę. Zdrowotne właściwości bajkaliny były chętnie wykorzystywane w tradycyjnej naturalnej medycynie Dalekiego Wchodu.

Pod względem zdrowotnym, za najbardziej wartościową częścią rośliny uważany jest jej korzeń. Badania nad związkami czynnymi korzenia tarczycy bajkalskiej mają swój początek na początku XX wieku. Zidentyfikowano dotychczas ponad 40 substancji flawonoidowych. Korzeń tarczycy bajkalskiej stosowany był w medycynie chińskiej w chorobach wirusowego zapalenia wątroby i innych chorobach o podłożu wirusowym (np. grypa, przeziębienie) oraz jako lek przyjmowany na astmę i alergie . Bajkalinie przypisuje się właściwości zapobiegania miażdżycy i zakrzepom (flawonoidy, które zawiera chronią komórki śródbłonka naczyń krwionośnych przed powstawaniem blaszek miażdżycowych), dzięki temu że obniża poziom cukru w surowicy krwi może być pomocna w profilaktyce i leczeniu cukrzycy. Znalazłam też informacje, że potwierdzono skuteczność wyciągów z korzenia tarczycy bajkalski w ochronie neuronów, co daje możliwości wspomagania leczenia niektórych chorób, m.in. choroby Alzheimera i Parkinsona.

 

„Przeprowadzone na zwierzętach badania wskazały też na ochronne działanie bajkaliny w przypadku komórek wątrobowych narażonych na szkodliwe działanie CCl4 (40) oraz działanie bajkaleiny i bajkaliny zapobiegające zwłóknieniu komórek wątroby (41). Preparaty zawierające wyciągi z korzenia tarczycy bajkalskiej są stosowane w dermatologii. Znalazły one zastosowanie w zakażeniach skóry, alergiach (egzema), oparzeniach, łuszczycy i zmianach trądzikowych (34, 42, 43).” [ …] Wyciągi z korzenia Scutellaria baicalensis wykazują też działanie przeciwgorączkowe, diuretyczne, przeciwreumatyczne i uspokajające (20). Ponadto bajkalina i bajkaleina obniżają poziom cukru w surowicy krwi i mogą znaleźć zastosowanie w profilaktyce i leczeniu cukrzycy (44, 45). Szereg badań in vivo i in vitro wskazuje na przeciwnowotworowe właściwości wyciągów z korzenia tarczycy bajkalskiej. Wykazano hamowanie wzrostu komórek glejaka mózgu przez ekstrakt zawierający wogoninę (13). W innych badaniach zaobserwowano hamowanie proliferazy komórek różnych nowotworów przez bajkaleinę, w tym komórek nowotworów pęcherza moczowego (46), trzustki (47), prostaty (48) i skóry (49). Stwierdzono, że również bajkalina hamuje rozwój komórek różnych nowotworów, w tym wątroby (50). Ponadto wykazano, że zarówno bajkalina, jak i bajkaleina, hamują rozwój komórek raka jajnika (51). W kolejnych badaniach udowodniono, że wyciągi z korzenia tarczycy bajkalskiej powodują zahamowanie wzrostu komórek raka płaskonabłonkowego w obrębie głowy i szyi (52) oraz oddziaływują korzystnie na pacjentów z rakiem płuc (53).”[…]
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/02/pf_2014_144-149.pdf

Prof. dr hab. Eliza Lamer – Zarawska w „OPRACOWANIU LITERATUROWYM CHIŃSKIEJ ROŚLINY LECZNICZEJ – tarczycy bajkalskiej” napisała, że tarczyca bajkalska ma działanie:

 • przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe
 • przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne
 • przeciwzapalne i przeciwartretyczne
 • żółciopędne i antyhepatotoksyczne
 • krążeniowe, nasercowe i hipotensyjne
 • antyoksydacyjne i przeciwwolnorodnikowe
 • sedatywne, przeciwdrgawkowe i anksjolityczne
 • przeciwnowotworowe i cytotoksyczne
 • przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe
 • przeciwgrzybicze
 • kosmetyczne (przeciwzapalne i przeciwalergiczne)

Bajkalina stosowana jest także w celu osiągnięcia długowieczności. Lek. Jan Pokrywka napisał “Komórki, które dzięki Bajkalinie mają „posztukowany” telomer przedłużają swoje życie o około 10 lat.”

Bajkalina dostępna jest na stronie: https://www.red-ox.pl/produkty/12-bajkalina.html

i na stronie https://www.azymut-na-zdrowie.pl/sklep/ekstrakty/745-tarczyca-bajkalska-wyciag-korzen-bajkalina-.html

 

 

Schemat stosowania Bajkaliny (Autor: lek. Jan Pokrywka) dostępny jest na stronie:
http://longevitas.pl/plan-b-akademii-dlugowiecznosci-bajkalina/

Więcej informacji i Piśmiennictwo „Postępy Fitoterapii 3/2014”
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2015/02/pf_2014_144-149.pdf

a także w „OPRACOWANIU LITERATUROWYM CHIŃSKIEJ ROŚLINY LECZNICZEJ – tarczycy bajkalskiej” Prof. dr hab. Eliza Lamer – Zarawska, dostępnym na stronie:
http://www.prometeusze.pl/tarczyca-bajkalska/

 

Treści z bloga Azymut na zdrowie mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wszelkie rady, które są na tej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Informacje tu zawarte nie są fachową opinią, ani poradą medyczną.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.