Bambus, skrzyp polny i biotyna na poprawę wyglądu skóry, włosów, paznokci i nie tylko

Kwiecień 13, 2019

Bambus zwyczajny (Bambusa vulgaris)

należy do rodziny traw. Naturalnie występuje głównie w Azji Południowo-Wschodniej i w Chinach. Uważa się go za jeden z najcenniejszych skarbów, jakie zaserwowała nam natura.
Bambusy należą do najszybciej rosnących roślin na świecie. Różnicę w wysokości pędu można zauważyć nawet w ciągu jednego dnia, gdyż łodyga, bez żadnych nawozów sztucznych, potrafi urosnąć około 1 metr w ciągu doby. Ich liście mają wiele właściwości leczniczych.
W Chinach mówi się, że człowiek może nie jeść mięsa, ale nie może obejść się bez bambusa. Uważają bambus za symbol długowieczności i szczęścia. Bambus potrafi przetrwać i odrodzić się w najgorszych warunkach.

Liście bambusa doskonale przechowują światło słoneczne. Zawierają aż 520 substancji czynnych (jest to wiele więcej, niż znajdziemy w żeń-szeniu czy czosnku). Bambus uważany jest za lecznicze ziele. Liście bambusa oraz jego łodyga zawierają olbrzymią ilość minerałów, głównie krzemu (zawartość tego pierwiastka określa się aż około 75 %), a także żelazo, wapń, jod, potas i witaminy (głównie witaminę D i C).
Ze względu na ogromną ilość krzemu bambus ma doskonały wpływ na elastyczność i ruchomość stawów regenerując maź stawową. Dzięki temu bambus pomocny jest w schorzeniach takich jak artretyzm i osteoporoza.
Z bambusa płynie odprężenie i ukojenie dla nerwów. Krzem działa regenerująco, oczyszczająco, przeciwgrzybiczo oraz wzmacniająco na organizm człowieka. Zdrowie nie tylko tętnic, ale i układu krwionośnego w ogromnej mierze zależy od jakości i wytrzymałości tkanek go budujących, a ta zależy od ilości krzemu w nich zawartego. Jeśli krzemu jest deficyt, to jego miejsce zajmuje wapń powodując osłabienie i pękanie ścianek zakłócając swobodny przepływ krwi. Aby dać szansę organizmowi na przeżycie pęknięcia zaklejane są substancjami transportującymi cholesterol powodując jeszcze większe problemy w przepływie krwi. Zbadano, że osoby z miażdżycą mają mniejszą ilość krzemu we krwi, niż osoby zdrowe. W drogach moczowych krzem tworzy ochronne warstwy, które zapobiegają powstawaniu kamieni moczowych.

Bambusowi niektórzy przypisują nawet właściwości antynowotworowe.

Z bambusa wydobywa się ekstrakt, który można kupić np. w postaci kapsułek. Na co pomocny jest ekstrakt z bambusa? Przede wszystkim na poprawę:

  • stanu skóry i wyglądu (przede wszystkim opóźnia proces starzenia, ale stosowany jest także przy cerze naczynkowej);
  • włosów (przy nadmiernym wypadaniu);
  • kondycji paznokci (kiedy są kruche i łamliwe);
  • funkcjonowania kości (szczególnie po urazach i zabiegach, jaki i dla osób nie tylko starszych, ale u których występują braki kolagenu i krzemu).

Poza tym ekstrakty z bambusa chronią przed niekorzystnym promieniowaniem UVA i UVB. Z reguły stosuje się jedną kapsułkę ekstraktu z bambusa dziennie, chyba że producent produktu zaleca inne dawkowanie.

Bambus znalazł też szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Z drewna bambusowego wykonuje się nie tylko deski podłogowe, czy parkiety, ale i dziecięce zabawki, instrumenty muzyczne. Ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze i odporność na pleśnie, wyroby z bambusa są wykorzystywane na materiały opatrunkowe. Włókno bambusowe znalazło zastosowanie w produkcji pościeli i odzieży. Tkaniny, które się z niego wykonuje są delikatne jak jedwab. Ponadto absorbują więcej wilgoci, niż tkaniny bawełniane i szybciej wilgoć odparowują. Ze względu na niekorzystne środowisko dla bakterii utrzymują skórę suchą i bezwonną. Te właściwości doskonale się sprawdzają w wyprodukowanych z włókna bambusowego ręcznikach, skarpetkach i bieliźnie osobistej. Wiskoza bambusowa ma jeszcze dodatkową zaletę, że potrafi dostosować się do pory roku – latem delikatnie ochładza, a zimą rozkosznie ogrzewa.
Ziele skrzypu polnego, nazywane niekiedy mocarzem, przed pojawieniem się syntetycznych tabletek stosowano przy chorobach układu moczowego, stanowiło remedium na krwotoki, reumatyzm, czy wypadanie włosów. Do dziś uważane jest za skuteczny środek przeciwdziałający przetłuszczaniu się i wypadaniu włosów, a wszystko to dzięki zawartości krzemionki. Dlatego też wzmacniająco działa na paznokcie.

Skrzyp polny

w medycynie ludowej, między innymi, stosowano w zaburzeniach pracy układu moczowego, w leczeniu miażdżycy naczyń krwionośnych i obniżenia ciśnienia (jego dobroczynne działanie to uszczelnianie naczyń krwionośnych) , w chorobach skórnych (trądzik) i jako środek hamujący krwawienia z płuc, przewodu pokarmowego i dróg moczowych. Część krzemionki, przedostając się do moczu, działa ochronnie utrudniając gromadzenie się i krystalizację składników mineralnych w drogach moczowych, tym sposobem przeciwdziała powstawaniu złogów.

Zewnętrznie stosowano skrzyp polny w formie okładów i kąpieli w celu łagodzenia bólów reumatycznych. Już w średniowieczu, perski lekarz Awicenna, zalecał picie soku ze świeżego skrzypu, żeby przyspieszyć gojenie się ran.

Biotyna

(z greckiego bios – życie) to związek zaliczany do witamin z grupy B. Nazywana jest różnie: najczęściej witaminą H – z niemieckiego „Haut”, czyli skóra, witaminą B7, koenzymem R, czy Skin Factor, a często mówi się o niej „witamina piękna”. Biotyna występuje w wielu produktach żywnościowych, ale niestety w bardzo małych ilościach. Najwięcej tego składnika zawiera: wątróbka, drożdże, żółtka jaj i niektóre warzywa (np. soja, soczewica).
Niedobory tej witaminy mogą prowadzić do pojawiania się różnego rodzaju zmian skórnych.
Najczęściej wymienia się: nadmierne wypadanie włosów, złuszczanie naskórka,  pogorszenie się wyglądu włosów (zmniejszenie grubości, sprężystości, przedwczesne siwienie), łojotok, wiotkość płytek paznokciowych i ich rozdwajanie się. 

Witamina H (biotyna) ma także pozytywne działanie na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, co pośrednio wpływa na kondycję naszej skóry. Biotyna wpływa także na prawidłowe funkcjonowanie systemu nerwowego, naszą witalność i dobre samopoczucie, a także wrażliwość czuciową, m. in. odczuwanie bólu.
Biotyna również dostarcza cząsteczki siarki niezbędne do budowy keratyny – naturalnego budulca włosów i paznokci. Właśnie dzięki cząsteczkom siarki reguluje też metabolizm skóry, w której tkwią włosy, dzięki czemu wywiera korzystny wpływ na tempo wzrostu włosów.

BIOTYNA+SKRZYP+BAMBUS

Treści z bloga Azymut na zdrowie mają charakter wyłącznie informacyjno-edukacyjny i nie mogą zastąpić kontaktu z lekarzem lub innym specjalistą. Wszelkie rady, które są na tej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Informacje tu zawarte nie są fachową opinią, ani poradą medyczną.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.