Jak przyśpieszyć gojenie ran?

Sierpień 21, 2018

Jak sobie radzić z ranami, otarciami i nie tylko u dzieci?

Choć to właśnie u małych pociech najczęściej zdarzają się zadrapania czy skaleczenia, to jednak i my dorośli czasami mamy do czynienia z ranami. Bywają też rany, które nie chcą się szybko lub wcale zagoić.

Medycyna głównego nurtu odradza stosowanie wody utlenionej, jodyny, rivanolu, czy spirytusu salicylowego, a nachalnie wręcz poleca środek jakim jest Octenisept.

Zainteresował mnie skład tego „cudownego” środka. Znalazłam (na stronie https://www.leki-informacje.pl/content/octenisept) takie oto informacje:
100 g płynu zawiera:
• substancje czynne: dichlorowodorek octenidyny 0,10 g , alkohol fenoksyetylowy 2,00 g.
• substancje pomocnicze: kokamidopropylobetaina, – roztwór 30%, sodu D-glukonian, glicerol 85%, sodu wodorotlenek, sodu chlorek, woda oczyszczona.

No to szukam dalej. Co to jest octenidyna i fenoksyetanol?

Wcale tak bardzo się nie zdziwiłam kiedy przeczytałam…. „Octenidyna ogranicza powstawanie tzw. ziarniny i tym samy znacznie wydłuża i utrudnia gojenie się ran” https://www.wykop.pl/wpis/31355697/medycyna-kiciochpyta-przed-momentem-ktos-wyslal-mi/

W szpitalach zaleca się przemywanie pępka u noworodków właśnie octeniseptem, a na stronie https://mamotoja.pl/pediatra-ostrzega-octenisept-opoznia-odpadniecie-kikuta-pepka,pielegnacja-i-opieka-artykul,22368,r1p1.html, można znaleźć informację „Ten antyseptyczny, odkażający preparat owszem, zapobiega powstawaniu stanu zapalnego, ale też likwiduje florę fizjologiczną wokół skóry pępka. Przez to gojenie się ranki jest zaburzone […..]”.

Czyli odkaża i likwiduje florę fizjologiczną przez co utrudnia gojenie?……. jaki może być w tym cel?

Jeśli ktoś jest zainteresowany szczegółami medykamentu jakim jest Octenisept, to zapraszam do przeczytania http://zdrowiebeztajemnic.pl/octenisept-medykament-odkazajacy-o-toksycznych-wlasciwosciach/ między innymi z artykułu można się dowiedzieć, że octenidyna powoduje martwicę tkanek i stan zapalny, że może powodować przedłużoną opuchliznę…

Co to jest fenoksyetanol?
W sieci można znaleźć informacje, że toksyczność fenoksyetanolu (głównie stosowany jak konserwant w kosmetykach) może powodować niebezpieczne skutki dla mózgu i układu nerwowego, nawet przy umiarkowanym stężeniu! Fenoksyetanol może nawet spowodować wyłączenie ośrodkowego układu nerwowego, bo wymioty, podrażnienie oczu czy kontaktowe zapalenie skóry, to już przy tym drobiazg. Oczywiście skutki takie mogą wyniknąć tylko w wyniku połknięcia, wdychania lub wnikania przez skórę!

Na stronie https://www.sosrodzice.pl/fenoksyetanol-powszechny-skladnik-ktory-warto-uwazac/ można przeczytać: „W 2013 roku Francuska Agencja Bezpieczeństwa Lekarstw i Produktów Higieny (ANSM) zaleciła, by nie stosować fenoksyetanolu bezpośrednio na skórę pupy niemowląt i małych dzieci. Wskazała, by zmniejszyć dozwolone stężenie z 1% do 0,4%. Obecnie Francuska Agencja zaleca, by nie używać tego składnika w ogóle w kosmetykach dla dzieci poniżej 3 roku życia!”

A jakie stężenie fenoksyetanolu znajdziemy w octenisepcie? – 2%!

Szczegóły o fenoksyetanolu na stronie http://zdrowiebeztajemnic.pl/octenisept-medykament-odkazajacy-o-toksycznych-wlasciwosciach/

A tu można przeczytać o tragedii do jakiej doszło przy zastosowaniu octeniseptu w szpitalu – http://www.rynekzdrowia.pl/Farmacja/Tragedia-w-szpitalu-wraca-pytanie-o-stosowanie-lekow-poza-wskazaniami,5073,6.html

 

Co od dawna stosowano na rany?

Rivanol – (skład: mleczan etakrydyny, woda oczyszczona) radzi sobie nawet z trudno gojącymi ranami, bez recepty, kosztuje grosze. Ma działanie przeciwbakteryjne na paciorkowce, gronkowce i inne bakterie Gram-dodatnie.

Jodyna – to 3-procentowy roztwór jodu w alkoholu etylowym o stężeniu 90 procentowym z 1-procentowym dodatkiem jodku potasu. Można kupić za 3 – 4 zł bez recepty. Jod unieszkodliwia wirusy, pierwotniaki i bakterie zarówno Gram-dodatnie, jak i Gram-ujemne.

Polecam świetny artykuł  https://innemedium.pl/wiadomosc/o-rany

 

Zioła na rany

Aloes – przyśpiesza proces gojenia, działa odkażająco, przeciwzapalnie i ściągająco, pobudza regeneracje naskórka i ziarninowanie tkanki łącznej właściwej. Rozkrojony, czysty liść przyłożyć miąższem do rany i zabandażować (aby się trzymał), można sam miąższ położyć na ranę.

Żyworódka – wspiera gojenie ran, przyspieszając regenerację naskórka. Ma działanie przeciwzapalne, zmniejsza obrzęki i przekrwienia. Leczy nawet oparzenia. Sok z żyworódki może być stosowany na otwarte rany.

Gojnik – inaczej złote ziele. Napar z gojnika już w starożytności podawano żołnierzom w celu regeneracji sił a także przyśpieszenia gojenia ran.

Nagietek lekarski – to cudowne ziele, łagodzi ukąszenia, wysypki, oparzenia, odmrożenia, nawet odleżyny i ciężko gojące się rany. Osobiście nagietka wypróbowałam kiedy poparzyłam się parą. Ból był niesamowity. Posmarowałam chore miejsce maścią nagietkową, którą trzymam w domowej apteczce (robię sama – nie ufam aptecznym, w których nagietka jest śladowa ilość) i po kilku minutach nie było śladu po bólu, a po oparzeniu ślad zniknął po 3 dniach.

 

Zioła szwedzkie

“Leczą one wszystkie rany, cięte lub kłute, jeśli tylko często się je zwilża. Należy wziąć lnianą szmatkę, nasączyć ją nalewką i przykryć ranę. W krótkim czasie ból ustępuje, nie dochodzi do zapalenia ani gnicia. Goją się nawet stare rany postrzałowe. Jeśli są dziury, to wstrzykujemy krople do rany, którą wcześniej należy oczyścić. Gdy na ranę pilnie przykłada się szmatkę zwilżoną nalewką, gojenie następuje w krótkim czasie” […] Leczą również oparzenia spowodowane przez ogień, gorącą wodę lub tłuszcz. Oparzone miejsce należy ciągle starannie nawilżać kroplami. Nie utworzą się wtedy żadne pęcherze, gdyż jest odprowadzany nadmiar ciepła. Można też wyleczyć ropiejące pęcherze” – napisała Maria Treben w książce “Apteka Pana Boga”. Więcej o właściwościach ziół szwedzkich TUTAJ

 

Warto zobaczyć  “Film o tym jak uratowałem nogę mojej Mamy przed amputacją.

Po ponad dwóch miesiącach hospitalizacji Mama została
wypisana ze szpitala z ranami, które zdaniem lekarza nie nadawały się do leczenia. Noga zainfekowana bakteriami została zakwalifikowana do amputacji. Po trzech miesiącach stosowania okładów z rojnika murowego, aloesu drzewiastego, aloesu zwyczajnego i żyworódki pierzastej rany całkowicie się zagoiły i zabliźniły.”

Sok, jak widać na filmie, wyciskany z w/w roślin, w późniejszym etapie nakładany również z miąższem na sterylny gazik (raz dziennie).

https://www.facebook.com/100004837575106/videos/963931633778080/UzpfSTIzOTg3NDc1NjUwMzg0NTo0MzgyNDI4MDMzMzM3MDU/

 

Widłak goździsty

Pyłek z widłaka goździstego (żółty proszek) to niesamowicie skuteczna zasypka na rany.  Znakomicie osusza sączące się i ropiejące rany. Stosowany jako środek gojący na odleżyny. Niesamowicie pomagał mojemu Tacie, kiedy już nic innego nie działało. Pyłek bardzo dobrze sprawdza się w przypadku oparzeń jako pierwsza pomoc.

Srebro koloidalne

Metaliczne srebro jonowe posiada niezwykłe właściwości antybakteryjne. Jego zaletą jest wysoki stopień rozdrobnienia oraz to, że ma bardzo szerokie działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, grzybobójcze oraz zabija wszystkie bakterie natychmiast. Znalazłam informacje, że kiedy antybiotyki niszczą około 6-7 bakterii natomiast srebro koloidalne aż 650 wirusów, grzybów, pleśni i bakterii.
Szlachetny kruszec sprzyja leczeniu nie tylko drobnych skaleczeń, ale również głębokich i skomplikowanych ran pooperacyjnych. Srebro koloidalne można stosować bezpośrednio na otwarte rany i zmiany skórne. Nie podrażnia skóry, nie uszkadza otaczających ranę tkanek i szybko (w ciągu kilku minut) zabija powierzchniowo występujące zarazki.
Na rynku oferowane są gotowe opatrunki Cosmopor Antibacterial z dodatkiem jonów srebra firmy PAUL HARTMANN. Jony srebra, które znajdują się w opatrunkach wykazują skuteczne działanie przeciwbakteryjne. Zwalczają zarazki i drobnoustroje, które dostają się do rany.
Można też kupić srebro (obecnie dostępne jedynie do stosowania zewnętrznego) i samodzielnie wykonać taki opatrunek, co jest na pewno bardziej ekonomicznym rozwiązaniem.

Poniżej link, w którym autor opisuje działanie opatrunków ze srebra jonowego.

https://medium.com/@pureayurveda/leczenie-ran-za-pomoc%C4%85-antybakteryjnego-srebra-ce2852123bd0

a tu można na przykład kupić gotowe opatrunki https://apteline.pl/artykuly-higieniczne-i-opatrunkowe/opatrunki

Dzielimy się swoimi radami czerpanymi z przeczytanych książek, artykułów i własnych doświadczeń. Większość przekazywanych informacji przetestowaliśmy na sobie i rodzinie. Artykuły na naszym blogu mają charakter informacyjny i edukacyjny. Każdy organizm jest inny, każdy inaczej się odżywia, prowadzi inny tryb życia. Nie ponosimy odpowiedzialności za to, w jaki sposób informacje zawarte w opracowaniach zostaną odebrane lub wykorzystane. Wszelkie rady, które są na tej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Informacje te nie są fachową opinią, ani poradą medyczną.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.