Jak usunąć pestycydy z warzyw i owoców? Czym myć owoce? Jak skutecznie czyścić warzywa?

13 maja, 2017

W jaki sposób można pozbyć się herbicydów i sztucznych nawozów z warzyw i owoców?

Stosowane sztuczne nawozy i środki ochrony roślin, które mają za zadanie niszczyć owady chroniąc rośliny przed różnymi chorobami, niszczą system nerwowy nie tylko owadów, ale również człowieka. Spożywanie roślin z tymi środkami w pewnym momencie życia doprowadzi do różnych chorób.

Od roku 2007 nastąpił 5 krotny wzrost stosowania środków chwastobójczych. Co z normami bezpieczeństwa? Podnoszono je na papierze. Jednym z najczęściej stosowanych środków ochrony roślin przed owadami czy chwastami jest Roundap. A ponad 20 gatunków chwastów już uodporniło się na działanie Roundapu.

A obecnie skuteczne na chwasty ilości są takie, że nasz układ hormonalny nie jest w stanie normalnie pracować po zjedzeniu roślin spryskanych tym środkiem.

Gliofasat jest jednym ze składników Roundapu. W ilości około 20% przedostaje się z korzeni rośliny do gleby niszcząc potrzebną do wzrostu roślin florę bakteryjną. Tym samym bez wzrostu rośliny nie może być plonów. 

„Glifosat zanieczyszcza środowisko, zatruwa wątrobę, działa przeciw estro- i androgenom, a także przyspiesz przemianę testosteronu w estrogeny pod wpływem enzymu aromatazy. Podczas badań nad tym herbicydem już 24 godziny po spożyciu nastąpiło zaburzenie pracy hormonów i to już przy stężeniu 5 ppm, uszkodzenie DNA ma miejsce przy stężeniu ppm, a tymczasem rośliny opyla się Roundapem o stężeniu 400 ppm … . Wyobraź sobie, jak to wpływa na środowisko i ludzi, skoro koncentracja glifosatu w losowo sprawdzanych rzekach w Wielkiej Brytanii w 2013 roku wynosiła 190 części na trylion (ppt), a w wodzie pitnej – 30 ppt! W tej wodzie ludzie myją się rano i wieczorem, gotują, sprzątają, piorą, więc systematycznie odkłada się on w organizmach.[…] W 1998 roku, czyli 2 lata po rozpoczęciu stosowania Roundapu, zidentyfikowano nowe mikroorganizmy, które nie są ani grzybami, ani bakteriami, ani mikoplazmą, ani wirusami. Świetnie rosną w obecności wymienionych i na początku były znajdowane tylko w roślinach GMO. Powodują bezpłodność i poronienia u krów, koni, świń, owiec i kur. Czy należy się dziwić, że coraz częściej matki tracą dzieci, skoro spożywają mięso tych zwierząt?
Nic z tym jednak nie rób – czekaj spokojnie, aż ktoś to za ciebie zrobi. Tyle tylko, że w tym czasie ty sam albo twoje dzieci zachorują np. na nowotwór …”Ryszard Grzebyk „Kiedy lekarz zawiedzie … przeczytaj tę książkę”

Alzheimer, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona to choroby układu nerwowego i hormonalnego, a glifosat niszcząc te układy przyczynia się do tych chorób bezpośrednio. Ponadto powoduje raka i przyczynia się do powstawania problemów trawiennych, alergii, autyzmu, otyłości, wysokiego ciśnienia krwi, stwardnienia zanikowego bocznego (SLA) i wielu innych chorób.

Brak minerałów w naszym pożywieniu jest przyczyną powstawania wielu chorób. Co ma z tym wspólnego Roundup?
Glifosat wiąże ze sobą minerały, takie jak cynk, magnez, mangan, żelazo, wapń i w konsekwencji mamy ich niedobory w organizmie.

„Oleiste” pestycydy zostały stworzone z myślą o tym, by deszcz nie mógł ich zmyć z powierzchni owoców czy warzyw.  Te pestycydy nie są ani widoczne gołym okiem ani też wyczujemy ich dotykiem na powierzchni warzyw i owoców.

Jak myć warzywa i owoce?

Aby pozbyć się niechcianych pasożytów, bakterii i pestycydów można zrobić płukankę wykorzystując sodę oczyszczoną, kwasek cytrynowy, ocet  a nawet sól.

Soda oczyszczona do 1 litra ciepłej wody dodać 2 łyżki sody oczyszczonej, następnie zanurzyć i moczyć w niej owoce/warzywa przez około 30 minut.

Kwasek cytrynowy lub ocet – na litr wody dodać 2 – 3 łyżeczki kwasku cytrynowego lub pół szklanki octu (najlepiej niepasteryzowanego) i w takiej płukance zanurzyć owoce/warzywa na około 2 – 5 minut.  Sałatę, natkę pietruszki, czy rzodkiewkę płuczemy ok. 2 minut. Inne warzywa mogą dłużej się moczyć. Następnie spłukać i umyć pod bieżącą, chłodną wodą.

Jeśli chcemy aby nasze owoce, czy warzywa odrobinę namineralizować, można je zanurzyć na kolejne 5 – 10 minut, w wodzie z dodatkiem naturalnej, nieoczyszczonej soli np. kłodawskiej lub himalajskiej.

 

Są też gotowe rozwiązania np. płyny do mycia owoców i warzyw, które skutecznie usuwają wszelkie chemikalia.

Źródło:

”Ryszard Grzebyk „Kiedy lekarz zawiedzie … przeczytaj tę książkę”

 

Na blogu dzielimy się swoimi radami czerpanymi z przeczytanych książek, artykułów i własnych doświadczeń. Większość przekazywanych informacji przetestowaliśmy na sobie i rodzinie. Artykuły na naszym blogu mają charakter informacyjny i edukacyjny. Każdy organizm jest inny, każdy inaczej się odżywia, prowadzi inny tryb życia. Nie ponosimy odpowiedzialności za to, w jaki sposób informacje zawarte w opracowaniach zostaną odebrane lub wykorzystane. Wszelkie rady, które są na tej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Informacje tu zawarte nie są fachową opinią, ani poradą medyczną.

Jeden komentarz

  • jajaja 10 maja, 2020jako10:52 pm

    problem polega na tym, że te związki przenikają do wnętrza owocu, a na to mycie nie pomoże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.