Bóle i choroby stawów. Czy są naturalne sposoby by sobie pomóc?

Kwiecień 16, 2017

Czy stosować suplementy na bóle stawów?

Jak można sobie pomóc, gdy boli?

Czy są naturalne sposoby by sobie pomóc? 

Brak mikroelementów w organizmie, coraz gorsze pożywienie, zanieczyszczenie organizmu, obniżone pH organizmu powoduje że choroby związane ze stawami pojawiają się coraz częściej. Lekarze często twierdzą, że z niewiadomego powodu układ immunologiczny atakuje własne tkanki, co prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego. Więcej o przyczynach chorób przewlekłych związanych z niezakwaszonym żołądkiem, oraz związanych z pożywieniem.

Temat jest obszerny dlatego zastosowałam odnośniki do przyczyn chorób związanych ze stawami. Przyczyn być może jest więcej, ale warto pamiętać, że organizm najczęściej choruje dlatego, że ma za mało substancji odżywczych, lub ma za dużo substancji toksycznych.

Dr H. Clark w książce “Kuracja życia” napisała  „Bez względu na długość listy objawów danego pacjenta – od chronicznego zmęczenia poczynając, na bezpłodności i zaburzeniach psychicznych kończąc – jestem pewna, że istnieją tylko dwie przyczyny chorób: obecność pasożytów i/lub skażeń”

Dr David Servan-Schreiber w książce „antyrak Nowy styl życia” opisuje w jak bardzo negatywny sposób na naszym zdrowiu odbija się obecne pożywienie. W jaki sposób przemysłowa „margaryna” i karmienie zwierząt paszami zawierającymi kukurydzę, pszenicę, soję doprowadziło do braku równowagi kwasów tłuszczowych omega 3 i omega 6 w naszych organizmach. Prowadząc tym samym do rozwoju stanów zapalnych. Kiedy zwierzęta żywią się trawą zostaje zachowana proporcja zbliżona 1 : 1. Jeśli są karmione kukurydzą i soją proporcje te zostają zaburzone. I w naszych organizmach wynoszą 1 : 15, a nawet 1 : 40 lub więcej jeśli oprócz mięsa, nabiału czy jaj z fermy spożywamy tłuszcze trans. Przedstawiciele przemysłu spożywczego zalecając margarynę „zapomnieli” wspomnieć, że zawiera ona o wiele więcej kwasów omega-6 w stosunku do omega-3.

„Kwasy omega-3 i omega-6 nieustannie współzawodniczą w naszych organizmach o kontrolę nad ich funkcjami.

Kwasy omega-6 pomagają gromadzić tłuszcz, prowadzą do utwardzania komórek, krzepnięcia krwi i rozwoju procesów zapalnych w reakcji na agresję z zewnątrz. Od początku życia człowieka stymulują powstawanie komórek tłuszczowych

Kwasy omega-3 działają zupełnie inaczej: pomagają rozwijać układ nerwowy, czynią ścianki komórek elastycznymi i zapobiegają zapaleniom. Ograniczają również wytwarzanie komórek tłuszczowych. Nasza równowaga fizjologiczna zależy w znacznej mierze od równowagi między kwasami tłuszczowymi omeg-3 i omega-6 w naszych organizmach, czyli w naszej diecie. Okazuje się, że w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat właśnie ta równowaga uległa największej zmianie”– dr. David Servan-Schreiber.

Żywność powodująca stany zapalne:

 • cukier
 • przetworzona żywność (biała mąka, makarony, ciasteczka z margaryną zawierającą tłuszcze trans)
 • wysoko przetworzone lub konserwowane mięso
 • wielonasycone oleje roślinne
 • nabiał (także sery, lody)
 • alkohol, kofeina, soda
 • smażone frytki na oleju
 • pożywienie z barów szybkiej obsługi
 • oleje rafinowane zawierające potężną ilość prozapalnego omega 6

W obecnie spożywanej żywności może być nawet 20-50 razy więcej kwasów omega 6 w stosunku do omega 3, który działa równoważąco i przeciwzapalnie. Oprócz tego omega 6 pomagają gromadzić tłuszcz prowadząc tym samym do otyłości, przy braku omega 3 w naszym pożywieniu.

 

Jak można sobie pomóc żeby doprowadzić do zwiększenia kwasów omega 3 w organizmie, a tym samym choć w niewielkim stopniu wyrównać zaburzoną równowagę?

Otóż olej lniany i siemię lniane zawiera 3 razy więcej omega-3, niż omega-6.

Jak stosować ?

Najlepiej świeżo zmielone ziarenka zalać gorącą wodą. Spożywać 2-3 łyżki dziennie, najlepiej rozłożone na cały dzień. Zacząć od mniejszych porcji.

EPA forte

Dzięki dużej zawartości kwasów tłuszczowych omega-3 skuteczne działanie na obniżenie stanów zapalnych w organizmie ma świetnej jakości produkt EPA forte Visanto, który można znaleźć na stronie: (https://ukryteterapie.pl/kategoria/suplementy/epa-forte-90).  Najlepiej spożywać  1 – 2 kapsułki dziennie.

Czy suplementy apteczne na stawy są bezpieczne i należy je stosować?

Dr Ryszard Grzebyk w książce „Kiedy lekarz zawiedzie … przeczytaj tę książkę” napisał tak:

„Prawie w każdym suplemencie na stawy znajduje się chondroityna, którą poważnie podejrzewa się o sprzyjanie rozwojowi raka prostaty. Dopóki nie zostanie to w 100% wyjaśnione, sugeruję, byś unikał suplementów, które ją zawierają. natomiast suplementy z glukozaminą mogą powodować kilka problemów… Oto, co pisze na ten temat ceniony dr. Mercola:

– powoduje wzrost wagi bardzo trudnej do zgubienia – każdy kilogram masy ciała to 4- kilogramowe obciążenie dla stawów kolan, prawdopodobnie dlatego, że wpływa na poziom cukru, uważać więc na nią powinny szczególnie osoby cierpiące na hipoglikemię i cukrzycę;

– jest przyswajalna 10-20%;

– najczęściej pochodzi z krabów czy krewetek (czyli morskich oczyszczalni ścieków…), co powoduje u dużej grupy osób alegrie;

– gdy sprawdzano skuteczność samej glukozaminy i samej chondroityny oraz ich połączenia w stosunku do placebo, nie zauważono większych różnic…

Oto skład mieszanki mogącej przynieść wiele ulgi:

– bor 5mg,  więcej: o tym niedocenianym pierwiastku

– krzem 20mg

– glukozamina 500mg

– czarny pieprz 10 mg

– kurkuma 100 mg

– witamina D3 4000IU, więcej o witaminie D3

– witamina B12 500mcg

– MSM 400mg

– biała wierzba (salix alba) 300mg

– kadzidłowiec mielony (Boswelia serrata) 200mg

– diabelski pazur (Harpagophytum procumbens) 150mg”

 

W książce dr R. Grzebyk podał też receptury na mieszanki stosowane w medycynie ludowej:

„5 – 6 żółci świńskich i 300 ml spirytusu wymieszać i przez 2 tygodnie trzymać w lodówce; co jakiś czas wstrząsać. Po 2 tygodniach przecedzić i przelać do ciemnej butelki – nie musi stać już w lodówce. Smarować stawy 2 razy dziennie.”

„50 dag zmiażdżonego korzenia żywokostu i 0.5 litra wódki np. żytniej. Odstawić na 2 tygodnie, codziennie mieszając. Po 2 tygodniach przecedzić i smarować 2-4 razy dziennie. Stosować na bolące stawy, mięśnie, ostrogi, haluksy.”

 

Domowe specyfiki na bóle stawów:

Mikstura z czosnku i rozmarynu:

Czosnek i rozmaryn mają właściwości rozgrzewające i pobudzające krążenie, co przyczynia się do łagodzenia bólów mięśniowych i reumatycznych.

Należy przygotować:

 • czosnek ok. 150 – 175 gram (3 duże główki co najmniej, 10 małych główek – zależy od wielkości)
 • oliwa z oliwek ok. 0.5 litra (najwyższej jakości)
 • rozmaryn (2 gałązki)
 • szklany słoik

Jak wykonać?

Pokroić ząbki czosnku i umieścić w słoiku, dołożyć 2 gałązki rozmarynu i zalać oliwą tak, aby cały czosnek był zatopiony. Zamknąć naczynie i odstawić w ciemne miejsce o temperaturze pokojowej na 14 dni. Codziennie należy wstrząsać.

Po upływie dwóch tygodni przecedzić dwukrotnie zawartość słoika przez gazę.

Jak używać?

Codziennie przed snem wcierać w bolące miejsca i owinąć lub przyłożyć folię spożywczą w celu utrzymania ciepła. Można pozostawić na noc. Stosować przez 2 miesiące. Efekty można zauważyć już po tygodniu stosowania.

Maść kapsycyinowa (z pieprzu Cayenne)

Można przygotować maść z pieprzu cayenne do leczenia bólu stawów, bólu pleców, bólów neuropatycznych, czy półpaśca.

Należy przygotować:

 • 3 łyżeczki pieprzu cayenne
 • 1 szklanka oliwy z oliwek
 • ½ szklanki wosku pszczelego
 • podwójny garnek
 • szklany słoik

Jak wykonać:

W kąpieli wodnej wymieszać pieprz cayenne w oliwie i podgrzewać  ok. przez 10 minut na średnim ogniu. Dodać wosk pszczeli i podgrzewać aż do jego rozpuszczenia.

Wystudzić miksturę mieszając. Następnie przełóżyć do szklanego słoika. Przechowywać w lodówce prze ok. 10 dni.

Jak używać?

Nakładać na skórę w miejsca bólu. Po zabiegu umyć ręce octem, aby pozbyć się kapsaicyny, która może podrażniać śluzówki oka lub ust.

I znowu magnez? …
Tym razem łącznie z siarką 🙂

Siarczan magnezu, inaczej sól gorzka, angielska czy Epsom.  Nazwa soli pochodzi od miejscowości Epsom w Anglii, gdzie sól ta była odparowywana z tryskających tam źródeł. Sól Epsom to naturalny związek mineralny, w którego skład wchodzą magnez i siarka. Te pierwiastki od dawna znajdowały zastosowanie w kosmetyce i medycynie. Stosowaniem kąpieli błotnych z dużą zawartością siarki leczono zapalenia stawów i artretyzm. Sól Epsom ma pH obojętne dla skóry a swoim wyglądem przypomina sól. Jest związkiem bezzapachowym. Kąpiel w roztworze soli angielskiej to do dzisiaj skuteczny i naturalny sposób na obrzęki, bóle mięśni i stawów. Wystarczy szklankę lub dwie siarczanu magnezu wsypać do wanny ciepłej (o ile zdrowie pozwala, to wanny dobrze ciepłej wody)  i bez używania środków myjących zanurzyć się w niej do pasa na ok. 20 – 30 minut. Można też dodać sody oczyszczonej aby magnez lepiej wchłaniał się przez skórę. Ja dosypuję szklankę sody.

Na bóle kolan można robić okłady z soli Espom. 2 – 3 łyżki soli gorzkiej rozpuść w szklance dobrze ciepłej wody i zanurzyć w niej gazę. Przykładać ciepłe na bolące miejsce.

Takie okłady działają też łagodząco po ukąszeniach owadów. Należy przykładać zmoczoną w roztworze gazę, przez kilka minut, w ukąszone miejsca.. 

Moczenie stóp w takim roztworze soli Epsom pomaga też na bóle przy dnie moczanowej, ale wówczas woda powinna być mocno ciepła. Odpowiednio mniejszą ilość stosujemy na miskę wody.

A dzięki magnezowi (zawartemu w soli Epsom) , który jest zdolny do odwrócenia związanego z wiekiem zwyrodnieniowego zwapnienia struktur naszego organizmu takie kąpiele mogą się przyczynić do jego odmłodzenia 🙂  Więcej o magnezie.

 

Stawy, kości i witamina C

Witamina C bierze udział w procesie tworzenia kolagenu, który jest składnikiem chrząstek stawowych. W związku z tym kwas askorbinowy odpowiada za elastyczność stawów, a co za tym idzie – zmniejsza ryzyko kontuzji. Jak wynika z badań, w stanach zapalnych w płynie maziowym poziom witaminy C zmniejsza się nawet o 80 proc., dlatego w tym czasie koniecznie trzeba zadbać o uzupełnienie jej niedoborów.

Ponadto witamina C jest niezbędna do formowania i wydzielania osseiny – składnika budulcowego kości. W związku z tym jej niedobór oznacza zbyt małą ilość komórek budulcowych kości lub odwapnienie kości. Więcej o właściwościach wit. C i dlaczego nie warto kupować aptecznych tabletek.

DMSO 

Dimetylosulfotlenek (CH3)2SO2 – organiczny związek chemiczny z grupy sulfotlenków

DMSO jest bezwonnym płynem, naturalną substancją, która pochodzi z miazgi drzewnej. Swoją sławę zyskał dzięki właściwości przenikania przez skórę i błony biologiczne. Jako niezastąpiony środek przeciwzapalny od dawna był stosowany przez sportowców i wojskowych podczas różnych urazów czy kontuzji. Należy zakupować produkt o czystości co najmniej 99 %. DMSO stosowany na czystą skórę (nie można stosować na inne preparaty aplikowane wcześniej) powinien być rozcieńczony z wodą do 70% i mniej. Aby było około 70 % należy zmieszać 2 części 100 % DMSO z 1 częścią wody (najlepiej destylowanej, dejonizowanej),
a jeśli chcemy zrobić słabszy roztwór ( 50 %) to należy zmieszać równe części DMSO i wody. Taki roztwór dobrze jest przygotować w oddzielnej butelce lub szklanym słoiku. Należy zachować ostrożność, gdy roztwór robi się ciepły w trakcie mieszania DMSO z wodą (może uszkodzić powierzchnie blatu jeśli nam wycieknie).

Ciekawy artykuł o stosowaniu DMSO znajdziesz http://malyzuk.pl/dmso/

 

Bóle mięśni, choroby stawów to też objawy niedoborów witaminy D3

więcej o wpływie witaminie D3 na jakość i długość naszego życia

 

 

 

Ciąg dalszy nastąpi …

 

Źródła:

http://sekrety-zdrowia.org/domowy-sposob-na-bole-stawow-plecow-zylaki-i-grzybice/

http://polki.pl/zdrowie/medycyna-naturalna,siarczan-magnezu-4-sposoby-jak-wykorzystac-sol-gorzka,10037824,artykul.html

„antyrak Nowy styl życia” dr David Servan-Schreiber

„Kiedy lekarz zawiedzie … przeczytaj tę książkę” dr Ryszard Grzebyk

 

2 komentarze

 • Paulina Maj 8, 2017jako1:37 pm

  Wszystko fajnie. Dobry tekst.

 • Grażyna Grudzień 26, 2017jako11:18 pm

  Dzięki za pomocny artykuł. Mnie pomogło połączenie EPA forte z preparatem Reumpapai.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.