Król życia – magnez, ale jaki wybrać?

8 marca, 2017

Czy wiesz, że magnez jest „królem życia”?

Mówi się, że ok. 68 – 80% ludzi na świecie, a ok. 60% Polaków ma niedobór magnezu, a zapotrzebowanie na magnez zwiększa się wraz z wiekiem. Zatem jeśli chcemy zapobiegać siwieniu włosów warto uzupełnić magnez w organizmie

Niedobór magnezu w komórkach organizmu, to kataklizm dla naszego zdrowia. Brak magnezu równa się brak energii. Magnez to najważniejszy minerał, dzięki któremu utrzymuje się właściwa równowaga elektryczna i umożliwiająca niezakłócony metabolizm w komórkach.

Magnez, nazywany też pierwiastkiem życia, jest bardzo ważny, ponieważ wspomaga nasz układ immunologiczny już na pierwszej linii obrony przed drobnoustrojami.  Nasze limfocyty bez magnezu nie będą produkować przeciwciał do obrony przed wirusami, czy bakteriami. Magnez jest im niezbędny do szybkiego reagowania w momencie pojawienia się zagrożenia.

Profesor Julin Aleksandrowicz mówił o magnezie, że jest „królem życia”.

Powiedzenie tego wybitnego profesora należy rozumieć dosłownie. To właśnie ten pierwiastek decyduje o tym, jak żyjemy –  dobrze lub źle, lub możemy też przestać żyć, gdy go braknie w naszym organizmie powiedziała prof. dr hab. Alfreda Graczyk, kierownik Pracowni Biochemii i Spektroskopii w Instytucie Optoelektroniki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (http://www.ptmag.pl/pl/32073/0/Magnez-krol_zycia.html).

Stres i zmęczenie powoduje, że nasze komórki szybciej zużywają magnez. Ale nie tylko. Stres wyczerpuje zasoby organizmu.  Zużywane oprócz magnezu są witaminy i mikroelementy potrzebne do “sprężenia” ciała przed czekającym je zadaniem. Także witamina D3 ma duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu  nerwowego. Niski poziom tej witaminy  może powodować  uczucie zmęczenia i przygnębienie. A witamina D3 w organizmie powstaje z użyciem magnezu. Kiedy mamy niski poziom magnezu jesteśmy o wiele bardziej podatni na stres. Z kolei stres powoduje większe zapotrzebowanie na magnez. I koło się zamyka.  Magnez łagodzi stres i napięcie, reguluje pracę układu nerwowego. Zwalcza miażdżycę , spowalnia procesy starzenia się organizmu, zmniejsza podatność na powstawanie chorób nowotworowych, znosi arytmię serca, przeciwdziała nadkrzepliwości krwi i tworzeniu kamieni nerkowych.  Dzięki temu pierwiastkowi nasz mózg może pracować wydajniej.

Niedobory magnezu objawiają się na początku zmęczeniem i osłabieniem, problemami z zaśnięciem, z zapamiętywaniem, nadpobudliwością, agresją, zawrotami głowy, skurczami łydek, bólami stóp, albo „tikami” mięśni lub powiek. Mogą to być także migreny, apatie, wymioty, utrata apetytu. Przy większych niedoborach dochodzi do mrowienia, drętwienia kończyn, zaburzeń rytmu serca, skurczu naczyń wieńcowych, a nawet drgawek. Czasami brak magnezu może się objawiać uczuciem ucisku w klatce piersiowej lub wrażeniem, że nie można wziąć głębokiego oddechu. Również wrażliwość na hałas i otyłość może być skutkiem niedoboru magnezu. Ciągły niedobór tego pierwiastka powoduje osteoporozę. A duży niedobór magnezu, który w następstwie silnego stresu jeszcze się pogłębia może doprowadzić do skurczu mięśni, w tym mięśnia sercowego powodując jego niedotlenienie, a tym samym nawet śmierci. Są to ekstremalne przypadki, ale dotyczą nawet młodych ludzi.

Przyswajalność magnezu z przeciętnej diety wynosi ok. 50% (mówi się też o zaledwie 15-40 procentach z tego powodu, że magnez jest trudno przyswajalnym pierwiastkiem). Niedobory tego pierwiastka mamy w  wyniku niskiego poziomem magnezu w wodzie, zbyt dużego spożywania wapnia, stosowania nawozów sztucznych (w glebie jest coraz mniej składników mineralnych tzw. kwaśne deszcze, wypłukują ten pierwiastek do coraz głębszych warstw gleby), spożywania przetworzonej żywności, czy leków obniżających jego wchłanianie, lub zwiększających jego wydalanie. Nadmierna utrata magnezu może występować w czasie terapii lekami moczopędnymi, ponieważ magnez wydalany jest z moczem. Dzienna dawka magnezu dla dorosłego człowieka powinna wynosić około 300-600 mg.(w zależności od wagi, wykonywanej pracy i innych czynników).  Najlepiej wykorzystywać magnez z naturalnego jedzenia, gdyż w ten sposób można zachować właściwą proporcję składników odżywczych i mineralnych. Prawidłowa, zrównoważona dieta powinna być całkowicie wystarczająca, aby nasz organizm miał prawidłową ilość magnezu.

Mark Sircus stwierdza:
„Magnez jest najważniejszym minerałem utrzymującym właściwą równowagę elektryczną i umożliwiającym niezakłócony metabolizm w komórkach. Magnez jest drugim wśród najczęściej występujących w komórkach i czwartym wśród najobficiej występujących w organizmie kationów (jonów dodatnich). Jest wewnątrzkomórkowym modulatorem aktywności elektrycznej komórki. Jego niedobór w organizmie oznacza katastrofę dla życia komórki, ale ten fakt nie jest powszechnie znany.”

 

Zawartość magnezu w przykładowych produktach:

(podana na 100g produktu – przed gotowaniem – tam gdzie proces ten jest potrzebny)

 • pestki dyni – 540 mg
 • pestki słonecznika – 359 mg
 • migdały – 269 mg
 • nasiona lnu – 291 mg
 • kasza gryczana – 218 mg
 • orzechy pistacjowe – 158 mg
 • płatki owsiane – 129 mg
 • ryż brązowy – 110 mg
 • kasza jaglana – 100 mg
 • suszone figi – 78 mg
 • chleb żytni razowy – 71 mg
 • kakao – 42 mg
 • awokado – 39 mg
 • banan – 33 mg
 • korzeń pietruszki – 27 mg
 • brokuł – 23 mg

Niewielkie ilości magnezu zawierają jaja i mięso, produkty mleczne – jeszcze mniej, a cukry i tłuszcze – nie zawierają go wcale.
Nie zawsze jednak mamy możliwość wykorzystania naturalnego pożywienia, by uzupełnić niedobory magnezu. Taka kuracja zapewne byłaby długotrwała przy dużych niedoborach. W sytuacjach zwiększonego zapotrzebowania na ten pierwiastek (m.in. niedobór magnezu i problemy z tym związane, ciąża, ciężka praca fizyczna, długotrwały wysiłek umysłowy, złamania, zwichnięcia) wskazane jest uzupełnienie diety preparatami suplementującymi. I ważna informacja! Przedawkowanie magnezu w codziennej diecie i właściwie stosowanej suplementacji doustnej magnezu jest prawie niemożliwe. Nadmiar magnezu jest usuwany z moczem. Należy zachować ostrożność przy podawaniu dożylnym – zawsze w kroplówce i powoli, aby nie doprowadzić do niskoczęstotliwości skurczów serca. Magnezu nigdy nie należy podawać w zastrzyku dożylnym, w zastrzyku domięśniowym można podawać, ale zawsze powoli. Nawet jeśli mamy niski poziom magnezu i wapnia uzupełnianie trzeba zacząć od zażywania magnezu, przez pierwsze dwa a nawet  trzy miesiące. Wapń źle się przyswaja ze względu na niski poziom witaminy D3, która w organizmie powstaje
z udziałem magnezu.

 

Zapotrzebowanie na magnez zwiększa się wraz z wiekiem.

Na rynku oferuje się wiele różnych preparatów magnezowych. W większości dosyć drogich. Magnez występuje w różnych formach. Należy pamiętać, że preparatów tych nie powinno się przyjmować po posiłkach, gdyż magnez zmienia kwaśny odczyn żołądka na zasadowy (alkalizuje zawartość żołądka, wyjątkiem jest chlorek magnezu).

I tu uwaga.

Reklamy telewizyjne zachęcają nas do łykania różnych tabletek czy kapsułek zawierających różne związku magnezu.  Warto wiedzieć na co wydajemy zarobione pieniądze.

Przykładowy skład magnezu w tabletkach:

Wykaz substancji pomocniczych
Wapnia węglan strącony – używany jako utwardzacz, stosowany też w budownictwie
Powidon – może zawierać nieprzereagowane resztkowe ilości monomeru użytego do polimeryzacji, który uważa się za substancję rakotwórczą.
Talk – szkodliwy nawet w kosmetykach, powoduje raka Koncern farmaceutyczny musi zapłacić 72 mln odszkodowania rodzinie kobiety, która zmarła na raka jajnika po używaniu do pielęgnacji intymnej talku Johnson & Johnson – tak orzekł dwa dni temu sąd USA w stanie Missouri.” http://kobietamag.pl/czy-talk-johnson-johnson-jest-faktycznie-rakotworczy-firma-zaplaci-72-mln-usd-odszkodowania-za-smierc-kobiety-zmarlej-na-raka/
Magnezu stearynian inaczej sole magnezowe kwasów tłuszczowych – może wytworzyć na ścianach jelit nieprzepuszczalną powłokę, która zatrzyma wchłanianie się  substancji z pożywienia

Do tego mamy otoczkę tabletki: Eudragit L 100-55 (kopolimer kwasu metakrylowego i akrylanu etylu 1:1), Dibutylu sebacynian

 

Do najlepszych form magnezu zalicza się:

 

Cytrynian magnezu – łatwo przyswajalny, wspomaga problemy z zaparciami. Nie zalecany przy niedokwaszonym żołądku (alkalizuje zawartość żołądka)

Taurynian magnezu –  najlepszy dla osób z problemami układu krążenia, ma właściwości zapobiegające arytmii serca i ochrony przed uszkodzeniami powodowanymi przez ataki serca

Jabłczan magnezu –jest najlepszym wyborem dla osób cierpiących na chroniczne zmęczenie, ponieważ kwas jabłkowy, jest naturalnym kwasem owocowym obecnym w większości komórek w organizmie.

Glicynian magnezu –  najbardziej bezpieczna opcja dla długoterminowego przyjmowania i uzupełniania niedoborów.

Chlorek magnezu – bardzo szybko się wchłania, wspomaga metabolizm, pomaga odbudować kwasowość żołądka. Może być stosowany zarówno zewnętrznie, jak i wewnętrznie w formie płynu Delbeta. Poniżej więcej na ten temat. Chlorek magnezu oczyszcza komórki z toksyn. Oprócz funkcji elektrolitów, chlorek łączy się z wodorem w żołądku, wytwarzając kwas solny, potężny enzym trawienny odpowiedzialny za rozkład białek, wchłanianie innych minerałów metalicznych i aktywację czynnika wewnętrznego, który z kolei absorbuje witamina B12. Chlorek magnezu jest bardzo cennym związkiem chemicznym, który wspomaga zdrowie, zwiększa witalność, zwalcza skutki procesu starzenia, a także leczy liczne choroby i infekcje. Jest szybko wydalany z organizmu.

Siarczan magnezu (Sól Epsom):

 •  skuteczny jako pomoc przy zaparciach, ale łatwo można go przedawkować. Należy rozpuścić płaską łyżkę soli gorzkiej w szklance ciepłej wody. Siarczan magnezu wiąże wodę w jelitach, co ułatwia wypróżnianie, nie powodując przy tym biegunki.
 • idealny do suplementacji transdermalnej (relaksująca kąpiel – do wanny ciepłej wody dodać 2 szklanki soli Epsom. Zażywać kąpieli przez ok. 20 minut)
 • niezastąpiony przy zwichnięciach, stłuczeniach, zapaleniach stawów, na oparzenia słoneczne. Dla zmniejszenia bólu i obrzęku należy wykonać ciepłe okłady. Rozpuścić 2 szklanki soli Epsom w ciepłej wodzie. Następnie zmoczyć czystą gazę i nałożyć na chore miejsce
 • skuteczny na przetłuszczające włosy – wystarczy dodać 2-3 łyżeczki soli do szamponu, by pozbyć się tego problemu.
 • świetny jako maseczka do włosów – działa antybakteryjnie, antyłupieżowo i antyłojotokowo z uwagi na zawartość siarki. Należy zmieszać równe części balsamu do włosów i soli Epsom, nałożyć miksturę na lekko wilgotne włosy i spłukać po 20 minutach. Włosy staną się przy okazji bardziej puszyste.
 • idealny jako peeling do twarzy. Pół łyżeczki soli Epsom wymieszać z niewielką ilością olejku (arganowego lub migdałowego), oleju kokosowego lub żelu do mycia twarzy. Nałożyć na twarz i delikatnie masować. Po takim zabiegu skóra będzie oczyszczona i nawilżona.

Najgorsze formy magnezu to:

Tlenek magnezu – najbardziej rozpowszechniona forma magnezu sprzedawana w aptekach, posiada niski współczynnik wchłaniania

Glutaminian i asparaginian magnezu – tych form należy unikać. Kwas glutaminowy i kwas asparaginowy to składniki niebezpiecznego słodziku o nazwie aspartam, oba z nich się neurotoksyczne gdy nie są niezwiązane z innymi aminokwasami.

 

Jak można zbadać poziom magnezu?

We krwi znajduje się ok. 3 promile magnezu znajdującego się w naszym organizmie, więc jej badanie nie jest badaniem wiarygodnym na poziom tego pierwiastka. W naszych kościach znajduje się ponad 60 procent magnezu, w mięśniach szkieletowych ok. 29 proc., w tkankach miękkich – mózgu, serca i wątroby – ok. 10 % magnezu. W tym przypadku badanie włosów jest bardziej miarodajne, niż badanie krwi na obecność tego pierwiastka.

 

Jaki magnez wybrać?

Ja polecam chlorek magnezu w proszku (sześciowodny, czysty do analizy) z wielu powodów. Magnez podawany drogą doustną jest najmniej wchłanialny. Magnez najlepiej wchłania się przez skórę, a najlepszym związkiem magnezu wykorzystywanym do takiej suplementacji jest chlorek magnezu. Wystarczy go rozpylić, czy też wcierać w skórę lub używać do kąpieli i/lub moczenia stóp. Wcale nie musimy stosować drogich tabletek ani suplementów. Chlorek magnezu sześciowodny (czysty do analizy) to koszt ok. 30 zł za kilogram. Przy samej suplementacji wewnętrznej wystarczy nam na rok lub dłużej.

Wewnętrznie najlepiej magnez stosować naprzemiennie treonian, orotan, jabłczan, taurynian, mleczan, cytrynian, glicynian magnezu lub chlorek (płyn Delbeta). Nie należy przez długi okres czasu stosować suplementacji wyłącznie jednej z form magnezu. I trzeba pamiętać o sprawdzaniu ile substancji pomocniczych jest w tabletce. 

Kąpiel z dodatkiem chlorku magnezu:

Szklanka sześciowodnego chlorku magnezu i szklanka sody oczyszczonej (wspomaga wchłanianie tego pierwiastka) rozpuścić w wannie dobrze ciepłej wody. Jeśli nie mamy sody oczyszczonej można użyć samego chlorku magnezu. Kąpiel powinna trwać ok. 30-40 minut. Na początku można odczuwać lekkie szczypanie skóry, które po chwili powinno minąć. Do takiej kąpieli nie używamy mydła ani innych substancji myjących. Przy niedoczynnosci tarczycy bezpieczniej jest stosować do kąpieli i spryskiwania ciała oliwą magnezową siarczan magnezu (Sól Epsom). Używa się wówczas 2 szklanki Soli Epsom na wannę wody. Koszt 1 kg siarczanu magnezu to ok. 20 zł za 1 kg.

Magnez do moczenia stóp:

Moczenie stóp najlepiej zrobić wieczorem, przed pójściem spać. Aby wykonać roztwór do moczenia stóp należy wsypać 250 – 400 ml chlorku magnezu do naczynia, w którym będziemy moczyć stopy (przez ok. 10 – 20 minut) i dodać do niego 1.6 – 1.8 litra dobrze ciepłej wody, ale nie wrzątku. Może to być metalowa brytfanka, w której będzie możliwość podgrzewania takiego roztworu przez kolejne dni. Ten sam roztwór można używać przez 2 – 3 tygodnie. Jeśli zrobi się mętny należy przygotować nowy.  Po zakończeniu moczenia najlepiej bez wycierania stóp nałożyć suche skarpetki i w nich iść spać. Jeśli nie mamy metalowej brytfanki do moczenia stóp używamy małej, plastikowej miski. Roztwór magnezu należy wówczas przelewać z garnka, w którym go podgrzewamy. Miska powinna być na tyle wąska, aby roztwór przykrył stopy prawie do kostek. Moczenie stóp kontynuować ok. 3 miesiące.

Oliwa magnezowa:

Aby wykonać oliwę magnezową należy zmieszać ze sobą 1 część chlorku magnezu i 1 część wody, dokładnie wymieszać. W ten sposób uzyskujemy płyn, który ma konsystencję oleju. Najlepiej go przelać do butelek z atomizerem, chociaż niekoniecznie. Ze zwykłej butelki też można go używać do smarowania ciała. Mało tego. Taki roztwór można używać zamiast antyperspirantów i spryskiwać pod pachami. Działa jak dezodorant, a nie zawiera szkodliwych substancji. Na początku można odczuwać szczypanie skóry. Przy takim dyskomforcie najlepiej roztwór rozcieńczyć wodą i stosować 1 część chlorku magnezu rozpuszczonych w dwóch częściach wody. Przy rozcieńczaniu trzeba pamiętać, że taki roztwór nie posiada już tyle jonów magnezu. Z czasem skóra się przyzwyczai, a zyskamy o wiele lepsze samopoczucie. Niektórzy zalecają, że aby zwiększyć przyswajanie magnezu przez skórę, regularnie wykonywać szczotkowanie ciała na sucho. Ja tego nie robiłam.

Taką oliwę magnezową można też wykonać z biszofitu (rozrabiamy pół, na pół z wodą). Jest to naturalny minerał, którego głównym składnikiem jest chlorek magnezu. W skrócie jest to woda sprzed tysięcy lat z rozpuszczonymi w niej różnymi minerałami. Najważniejsze złoża biszofitu są w Połtawie na Ukrainie. Biszofit oprócz chlorku magnezu zawiera około 30 mikroelementów. Jego zaletą jest to, że błyskawicznie się wchłania i nie pozostawia plam oraz, że ma bardzo wysoką przyswajalność, ok. 100%. Nie jest wskazany przy uszkodzeniach skóry. Poleca się go na bóle reumatyczne, bóle pleców, stany zapalne stawów i mięśni, zapalenia korzonków nerwowych, bóle mięśni , zwichnięcia i nadwyrężenia ścięgien. Cena 1 litra biszofitu
to około 35 zł, a taka ilość powinna wystarczyć na ok. rok suplementacji oliwą magnezową. Jaka jest różnica pomiędzy chlorkiem magnezu a biszofitem? Chlorek magnezu to tylko jeden konkretny i czysty związek chemiczny. Biszofit natomiast jest naturalnym minerałem zawierającym oprócz chlorku magnezu mnóstwo innych pierwiastków, nawet śladowych, a jednak potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Jeżeli delikatna warstwa oliwy magnezowej na skórze nam przeszkadza, można ją spłukać czystą wodą. Najlepiej jednak odczekać ok. 30 minut na przyswojenie się jonów magnezu. Taka oliwa jest także pomocna na zakwasy, czy stłuczenia. Można także zakupić gotową Oliwę Magnezową.

Przepis na oliwkę magnezową:

 • Chlorek magnezu wsypać do słoiczka, w którym będziemy mieszać miksturę.
 • Podgrzać wodę w czajniku (nie gotować). Ma być mocno ciepła.
 • Wlać podgrzaną wodę do słoiczka z chlorkiem magnezu.
 • Dokładnie wymieszać miksturę aż do rozpuszczenia chlorku magnezu.
 • Wystudzić.
 • Przelać do buteleczki z atomizerem i gotowe.

 

Skarpetki magnezowe:

Spryskać stopy oliwą magnezową (wykonaną z chlorku magnezu lub biszofitu) i na jeszcze mokre nałożyć suche skarpetki (można też wyprane skarpetki namoczyć w roztworze do moczenia stóp i po wysuszeniu nakładać  na nogi).

Chlorek magnezu do suplementacji wewnętrznej:

Francuski chirurg, profesor medycyny Pierre Delbet był pierwszym uczonym, który badał i promował antybiotyczne wyniki stosowania chlorku magnezu. Profesor Delbet badał związki pomiędzy magnezem i rakiem, a po wielu doświadczeniach klinicznych i laboratoryjnych stwierdził, że magnez (w postaci właśnie chlorku) ma profilaktyczne działanie antyrakowe. Profesor Delbet ustalił, że chlorek magnezu jest skuteczny w leczeniu szeregu dolegliwości, w tym choroby przewodu pokarmowego, takiej jak zapalenie okrężnicy i problemy z woreczkiem żółciowym, choroby Parkinsona, trądziku, egzemy, łuszczycy, brodawek i swędzenia skóry, impotencji, przerostu prostaty, problemów z mózgiem i krążeniem, a także astmy, gorączki siennej, pokrzywki i reakcji anafilaktycznych.

Gotowy Roztwór Delbeta możemy kupić w aptece nawet za kilkadziesiąt złotych. O wiele ekonomiczniej jednak jest go wykonać samemu. Potrzebujemy do tego wagi, aby odmierzyć 33.3 gramy chlorku magnezu (niektóre źródła podają 27 gram chlorku magnezu, ja robię z 33.3 grama. Nie mylić z 33.3 dekagramów!). Rozpuszczamy go w 1 litrze przegotowanej i ostudzonej wody z kranu (nie mineralnej). Taki roztwór przechowujemy w szklanej (nie plastikowej) butelce w lodówce. Ważne! Nigdy nie należy suplementować magnezu i wapnia razem. Są antagonistami i spożywane razem są usuwane z organizmu. W przypadku chorób przewlekłych i stosowania lekarstw, najlepiej suplementację magnezem skonsultować z lekarzem.

Jak zażywać tak przyrządzony roztwór?

Do około 100 ml przestudzonej wody dodajemy 30 ml przygotowanego roztworu. Najlepiej dodać to tego odrobinę (łyżeczkę lub łyżkę) soku ze świeżo wyciśniętej cytryny lub pomarańczy (nie z kartonu czy butelki), ze względu na gorzki smak. Taki roztwór pić 3 razy dziennie.

Dodatkowo chlorek magnezu (nie mylić z chlorem, toksycznym gazem) wspomaga pracę nerek i może przyspieszyć spowolniony metabolizm.

A co może mieć wspólnego chlorek magnezu z infekcją i obniżeniem odporności?

W roku 1915 profesor medycyny Pierre Delbet szukał roztworu do przemywania ran żołnierzy. Wówczas odkrył, że dotąd stosowane antyseptyki w rzeczywistości niszczą tkanki i pogłębiają infekcje zamiast im zapobiegać. We testach, które przeprowadzał chlorek magnezu dawał najlepsze wyniki.  Okazało się, że nie tylko jest on nieszkodliwy dla tkanek, ale też wpływa na niszczenie chorobotwórczych mikrobów.  Później profesor Delbet przeprowadził eksperymenty z wewnętrznym stosowaniem chlorku magnezu i ustalił, że ten związek silnie pobudza układ odpornościowy. W jego eksperymentach fagocytoza wzrosła o 333 procent. Oznacza to, że po przyjęciu chlorku magnezu, ta sama liczba białych krwinek niszczy ponad trzykrotnie więcej mikrobów niż bez niego. Z kolei „Dr Neveu ustalił, że chlorek magnezu jest skuteczny w leczeniu astmy, bronchitu, zapalenia płuc, rozedmy, zapalenia gardła, zapalenia migdałków, chrypki, pospolitego przeziębienia, grypy, krztuśca, odry, różyczki, świnki, szkarlatyny, zatrucia, nieżytu żołądka i jelit, czyraków, ropni, zastrzału, zakażonych ran i zapalenia szpiku. W czasach bardziej współczesnych dr Raul Vergini i inni potwierdzili te wcześniejsze wyniki i do listy chorób i stanów poddających się działaniu chlorku magnezu dodali następne: ataki ostrej astmy, szok, tężec, opryszczka, półpasiec, ostre i przewlekłe zapalenie spojówek, zapalenie nerwu wzrokowego, choroby reumatyczne, wiele chorób alergicznych i zespół chronicznego zmęczenia. Odkryli również jego korzystny wpływ w leczeniu raka. We wszystkich przypadkach chlorek magnezu dawał znacznie lepsze wyniki niż inne związki magnezu”. Barbara Bourke, Walter Last Nexus ZDROWOTNE WŁASNOŚCI CHLORKU MAGNEZU nr 63 (1/2009).

Chlorek magnezu zamiast dezodorantu?

Chlorek magnezu zmniejsza bardzo znacząco ilość i zapach potu, można sprawdzić samemu używając go pod pachami czy na stopy jeśli mamy  problem  z potliwością i nieprzyjemnym zapachem. Aby wykonać oliwę magnezową należy zmieszać ze sobą 1 część chlorku magnezu i 1 część wody, dokładnie wymieszać. Na początek może to być 1 część chlorku magnezu, a 2 części wody. Wtedy będzie to roztwór ok. 30%-owy.

Oliwa magnezowa na stres?

Gdy mamy stresującą pracę warto mieć przy sobie buteleczkę z oliwy magnezowej z atomizerem, lub bez. Wystarczy prysnąć, posmarować np. na nadgarstek ( jak perfumy) i wmasować pocierając nadgarstki o siebie. Za kilka minut poczujemy ulgę.

 

Magnez zamiast tabletki nasennej?

Magnez wpływa uspokajająco na układ nerwowy. Przed snem dobrze jest zastosować kąpiel z dodatkiem chlorku magnezu lub/i spryskanie ciała oliwą magnezową. Magnez często jest wykorzystywany właśnie jako środek nasenny. „W. Davis zastosował chlorek magnezu jako środek na bezsenność. Jak podaje, sen był indukowany natychmiastowo i był nie zakłócany – 99 procent pacjentów nie czuło po przebudzeniu jakiegokolwiek zmęczenia. Ponadto zniknęły występujące za dnia niepokój i napięcie”. http://davidicke.pl/forum/chlorek-magnezu-najlepszy-magnez-t7467.html

 

Dzięki niemu włosy i paznokcie stają się mocniejsze i zdrowsze.

Magnez obok wapnia, fosforu, siarki i fluoru jest ważnym materiałem budulcowym naszych włosów, skóry i paznokci. Brak odpowiedniej ilości magnezu może powodować kruchość włosów i ich rozdwajanie na końcach. Zwiększenie objętości włosów przy użyciu Soli Epsom (siarczan magnezu): Wymieszać w kubku równie części soli i odżywki do włosów. Wstawić kubek do gorącej wody aby podgrzać miksturę i rozpuścić sól. Następnie wmasować we włosy. Po 20 minutach dokładnie spłukać.

Magnez a serce?

Magnez jest niezbędny dla zapewnienia równowagi mineralnej w komórkach ścian naczyń krwionośnych. Przyczynia się do obniżenia napięcia ściany tętnicy, a tym samym do normalizacji ciśnienia krwi. Magnez jest minerałem od którego zależy rytmiczne bicie naszego serca. Jego niedobór powoduje nie tylko nadciśnienie, ale także i niedotlenienie serca. Magnez hamuje zbyt duży napływ wapnia do komórek serca, chroniąc tym serce przed skurczami, zapobiegając odkładaniu się wapnia w tętnicach i cholesterolu w naczyniach krwionośnych. Częstym objawem braku magnezu są uczucia nierównego i szybkiego bicia serca.

 

Walter Last twierdzi  „Kiedy poziom magnezu jest niski, nerwy tracą kontrolę nad aktywnością mięśni, oddychaniem i procesami mentalnymi. Nerwowe wyczerpanie, tiki i drgawki, dreszcze, podenerwowanie, nadwrażliwość, skurcze mięśni, niepokój, lęki, niezdecydowanie, dezorientacja i arytmia serca – wszystkie one ustają pod wpływem wzrostu spożycia magnezu” Nexus 1/2009 Zdrowotne własności chlorku magnezu.

 

Magnez na odmłodzenie?

Magnez jest zdolny do odwrócenia związanego z wiekiem zwyrodnieniowego zwapnienia struktur naszego organizmu i w ten sposób może przyczynić się do jego odmłodzenia. Wapń i magnez mają odwrotny wpływ na organizm ludzki. Generalna zasada mówi, że im bardziej miękka jest konstrukcja naszego ciała, tym więcej potrzebujemy wapnia, i im bardziej jest ono sztywne i nieelastyczne, tym więcej magnezu a mniej wapnia. Wraz z wiekiem stajemy się coraz sztywniejsi. Arterie twardnieją aż do stadium arteriosklerozy, układ kostny ulega zwapnieniu, co przy fuzji kręgów kręgosłupa i stawów powoduje sztywność, nerki i pozostałe organy ulegają coraz większemu zwapnieniu i stwardnieniu, tworzą się kamienie, wapnienie powoduje w oczach zaćmę, nawet skóra twardnieje, staje się sztywna i pomarszczona. W ten sposób wapń znalazł się w tej samej lidze co tlen i wolne rodniki, podczas gdy magnez działa wspólnie z wodorem i przeciwutleniaczami utrzymując elastyczność ciała. Walter Last przypisuje magnezowi nazwę „odmładzającego minerału”.  Nexus 1/2009 Zdrowotne własności chlorku magnezu.

Historia Ojca Beno

Urodzony w Lajeado, Ojciec Joseph Beno Schorr z Zakonu Jezuitów borykał się w wieku 61 lat z silnymi bólami kręgosłupa. Lekarz postawił diagnozę:  zwapnione wyrostki kręgowe, popularnie nazywane „dziobami papugi”. Ojciec Beno dowiedział się, że medycyna nie zna skutecznych metod leczenia tego schorzenia, można jedynie stosować środki przeciwbólowe. Okazało się jednak , że istnieje inny środek… Oto jak swoją historię opowiedział Ojciec Beno:

Dzioby papugi

Mam teraz 61 lat. Przed 10 latami pojawiły się pierwsze silne bóle lędźwiowe. Diagnoza lekarska: zwapnione wyrostki kręgowe – popularnie nazywane „dziobami papugi”. Niestety – brak skutecznych metod leczenia tego schorzenia – można jedynie ulżyć w bólu poprzez zażywanie silnego środka przeciwbólowego – np. ketonalu. Coraz bardziej dokuczał mi ból prawej nogi. Patrząc wstecz pamiętam, jak ból nasilał się, gdy wstawałem rano.  Tak bardzo dokuczliwe było mrowienie wzdłuż całej nogi, aż do stopy. Ból nieco malał, gdy wstawałem i chodziłem. Było to wynikiem ucisku wyrostków na trzeci kręg lędźwiowy. Odprawiając poranną mszę starałem się w miarę możliwości jak najczęściej siedzieć. To było bardzo uciążliwe.

„Dzioby papugi” dokuczały coraz bardziej.

Byłem zaangażowany jako specjalista do budowy systemu radio-telefonicznego na małej wysepce Harajdo. W latach 70-tych ze względu na stan zdrowia zdecydowałem się na wyjazd, którego wielokrotnie odmawiałem. Byłem przekonany, że na tej wyspie „wiecznej wiosny” odzyskam zdrowie. Niestety, ból zwyciężył. Musiałem wrócić do Florianopolis. „Dzioby papugi” dokuczały coraz bardziej. Zalecono mi serię ultradźwięków. Efekt? Niestety – żaden. Nie mogłem spać na plecach. Jedyna pozycja, w której ból był do zniesienia to była pozycja siedząca na twardym krześle. Nieraz zasypiałem i spadałem z tego krzesła. Poszukując „wygodnej” pozycji do przespania, znalazłem jedyną – embrionalną, zwinięty w kłębuszek,
jak przysłowiowy kotek. Ból nasilał się. Nie czułem ulgi w żadnej pozycji. Ani stać, ani chodzić, ani siedzieć. Prosiłem Boga o ulżenie w cierpieniu, choć wiedziałem, jak On cierpiał na krzyżu. Ale ja jestem tylko szarym człowiekiem.

Spotkałem Ojca Juareza

Zdesperowany, pojechałem do Porto Alegre na kongres Naukowy Jezuitów. I tu – chyba Dobry Bóg mnie wysłuchał – spotkałem Ojca Juareza, który widząc moje cierpienie zasugerował mi prostą terapię o skuteczności roztworu chlorku magnezowego, roztworu Delbet, opisanego w książce Ojca Puig – Jezuity, którego matka cierpiała na taką samą dolegliwość co ja. Czyżby banalny „Roztwór Delbet” – roztwór chlorku magnezowego miał ulżyć moim cierpieniom, podczas gdy medycyna była bezsilna? No cóż, nie miałem nic do stracenia, prócz nadziei.

Wróciłem do Florianopolis i rozpocząłem kurację.  Zażywałem jedną dawkę rano i wieczór. Zacząłem być coraz bardziej sprawny. Po 20 dniach kuracji obudziłem się ani „połamany” ani obolały. Jednak przy chodzeniu ból nadal dokuczał. Po 30 dniach – o cudzie – mogłem wyciągnąć się na łóżku bez bólu. Po 40 dniach odczuwałem przy chodzeniu jedynie lekki ciężar w nodze, ale o bólu zapomniałem. Po 10 miesiącach mogę zginać się jak wąż!!! Chlorek magnezowy wypłukał wapń, likwidując „dzioby papugi” i umieścił go w odpowiednim miejscu organizmu. Mój puls, który był dotychczas na poziomie 40 uderzeń na minutę wrócił do normy. Badania krwi nie wykazują wysokiego poziomu wapnia. Krew stała się bardziej płynna. Zniknęły dręczące mnie dotychczas kolki wątrobowe.

Co mnie tak odmłodziło?

Pytano mnie, co mnie tak odmłodziło? Stałem się jak dawniej sprawny i pełen życia, którego radość odzyskałem. Spotkałem później wielu ludzi cierpiących tak, jak niegdyś ja. Byłem tak szczęśliwy, że mogę im pomóc. Do Zakonu Jezuitów, w którym służę, przychodziły całe wycieczki. Tu uzyskiwali pomoc cierpiący na artretyzm i zwapnienia kości i żył. Przekazywałem im wiedzę, którą uzyskałem od Ojca Juareza. Wyjaśniałem, że chlorek magnezowy przyjmowany w postaci „Roztworu Delbet” zrównoważa w organizmie poziom minerałów, które są jego „duszą”. Wyjaśniałem jego funkcję eliminacji kwasu moczowego z żył oraz zwapnień w arteriach żylnych, oczyszczania krwi, właściwego „odżywiania mózgu”, a co za tym idzie – opóźniania starzenia się organizmu.

Po 40-tym roku życia nasz organizm – naturalną koleją losu – coraz częściej przysparza nam problemów bólowych. Aby wejść w lepszej kondycji w „Drugi Wiek” życia, niezbędnym staje się wzbogacić nasz organizm w magnez, którego wspaniałym źródłem może okazać się mój „wybawiciel”- chlorek magnezowy w postaci „Roztworu Delbet”.

 

Dr Mark Sircus  (doświadczony lekarz medycyny naturalnej, autor wielu publikacji z zakresu medycyny, autor książki „Leczenie magnezem. Metoda przezskórna. Nowa koncepcja leczenia”), stwierdza:

„Magnez jest najważniejszym minerałem utrzymującym właściwą równowagę elektryczną i umożliwiającym niezakłócony metabolizm w komórkach. Jest wewnątrzkomórkowym modulatorem aktywności elektrycznej komórki. Jego niedobór w organizmie oznacza katastrofę dla życia komórki, ale ten fakt nie jest powszechnie znany. Bez magnezu nie ma energii i nie ma ruchu, nic ma w ogóle życia”

W naszym sklepie https://www.azymut-na-zdrowie.pl/sklep/ posiadamy sprawdzone suplementy. Naszym priorytetem jest oferowanie naturalnych, skutecznych oraz bezpiecznych wyrobów, które w swoim składzie nie posiadają chemicznych dodatków. Nasz sukces zawdzięczamy przyjaznym cenom, szybkiej realizacji zamówień oraz produktom, które przechodzą naszą szczegółową selekcję. W ofercie są nie tylko witaminy, ale i naturalne mydełka, pasty do zębów bez fluoru, szczoteczki bambusowe, herbatki, kawy i wiele, wiele innych. Jesteśmy także fascynatami tworzenia własnych ekologicznych środków czystości z takich produktów jak boraks, ocet, węglan, nadwęglan sodu, kwas cytrynowy czy ocet. Produkty te dostępne są również w naszym sklepie.

 

Dzielimy się swoimi radami czerpanymi z przeczytanych książek, artykułów i własnych doświadczeń. Większość przekazywanych informacji przetestowaliśmy na sobie i rodzinie. Artykuły na naszym blogu mają charakter informacyjny i edukacyjny. Każdy organizm jest inny, każdy inaczej się odżywia, prowadzi inny tryb życia. Nie ponosimy odpowiedzialności za to, w jaki sposób informacje zawarte w opracowaniach zostaną odebrane lub wykorzystane. Wszelkie rady, które są na tej stronie, stosujesz wyłącznie na własną odpowiedzialność. Informacje te nie są fachową opinią, ani poradą medyczną.

 

Źródła:

http://drsircus.com/medicine/magnesium/magnesium-chloride-benefit

http://www.mgwater.com/vergini.shtm

http://www.health-science-spirit.com/magnesiumchloride.html

http://altered-states.net/barry/newsletter426/

Nexus 1/2009 Zdrowotne własności chlorku magnezu

http://sekrety-zdrowia.org/uzupelnij-niedobory-magnezu-przez-skore-odmlodzenie-redukcja-stresu-dobry-sen/

http://gurbacka.pl/magnez-w-jedzeniu-9-produktow-gdzie-go-najwiecej/

http://surojadek.com/niedobor-magnezu-w-organizmie/

http://polakuleczsiesam.pl/najlepsze-i-najgorsze-formy-magnezu-w-suplementacji/

https://kefir2010.wordpress.com/2015/05/02/bhp-suplementacji-magnezu-czy-wiesz-ze-nieodpowiedni-preparat-moze-zaszkodzic/

http://olejkowyzielarz.pl/index.php/magnez – chwilowo strona nieaktywna dlatego dajemy “web.archive”

http://www.ptmag.pl/pl/32073/0/Magnez-krol_zycia.html

http://www.alternatywnamedycyna.pl/artykul.php?a_id=19

http://kobieta.onet.pl/zdrowie/na-stres-i-zmeczenie-dieta-bogata-w-magnez/sjhqz

http://longevitas.pl/magnezowa-kuracja-ojca-beno/

 

9 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.