Pranie naturalnymi sposobami czy zatruwanie organizmu?

12 marca, 2017

Jakoś tak w lutym 2016 r. ja i moje Kochanie nabraliśmy bakcyla do zrobienia czegoś co pomogło by nam zdrowiej żyć.

Oprócz oczywiście zmiany samego sposobu odżywiania zaczęliśmy się zastanawiać jak tu można się pozbyć chemii którą nasz organizm w dzisiejszych czasach jest zmuszony przyjmować.

I tak przy okazji innych rozważań doszliśmy do wniosku, iż niestety w dzisiejszych proszkach do prania jest tej chemii duży nadmiar. Za czasów naszej babci wystarczało szare mydło. A teraz to są zmiękczacze, wybielacze, odplamiacze, sztuczne aromaty zapachowe.

Ludzie stosujący je na co dzień nie są nawet świadomi tego że te wszystkie składniki wchłaniamy przez skórę i drobi oddechowe jak nosimy ubrania wyprane w takim proszku. Najlepiej to widać u dzieci jak dostają wysypkę, ale należy pamiętać o tym iż nawet jak jej nie ma to nie znaczy że produkt jest bezpieczny. To może oznaczać że organizm nie do końca wie jak się przed tą chemią bronić. I magazynuje te związki np w stawach czy kościach zamiast wydalać przez skórę.

Zaczęliśmy się zastanawiać co tu zrobić żeby choć trochę tej chemii w naszym życiu wyeliminować. No i jednym z pomysłów było kupienie już gotowego proszku. Tylko jak to wiadomo produkty ProEko są zazwyczaj droższe, w końcu zdrowie musi kosztować ;).

Ale do rzeczy wpierw zobaczmy co jest w tych standardowych opakowaniach co nam puszczają w kółko w oknie na świat zwanym telewizorem.

Anionowe i niejonowe środki powierzchniowo czynne

– są podstawowym składnikiem każdego proszku do prania. Obniżają napięcie powierzchniowe i ułatwiają oddzielenie się brudu od tkaniny. Wśród najbardziej skutecznych substancji powierzchniowo czynnych wymienia się fluorosufrykanty, które łatwo przedostają się do organizmu i wiążą z białkami krwi. Są bardzo trudne do usunięcia i mogą krążyć w krwiobiegu kilka lat. Ponadto mogą powodować reakcje alergiczne i podrażnienie skóry. Są też jednym z podstawowych źródeł zanieczyszczeń gruntów i wód w naszym kraju.

Polikarboksylany

– związki chemiczne będące pochodnymi ropy naftowej, co oznacza, że właściwie nie podlegają biodegradacji. Ich obecność w proszkach uzasadnia się tym, że zmiękczają wodę i zapobiegają powstawaniu osadu w pralce. Problem z tym składnikiem polega głównie na tym, że nie jest on dostatecznie przetestowany pod względem wpływu, jaki może wywierać na środowisko i ludzki organizm. Wiadomo jednak, że związki otrzymywane z ropy nie są przyjazne dla człowieka.

Fosforany

– podobnie jak polikarboksylany zmiękczają wodę i zapobiegają powstawaniu osadu, ale jednocześnie są one jednym z głównych chemikaliów zanieczyszczających wody na naszej planecie. To one odpowiadają m.in. za rozprzestrzenianie się glonów i sinic, które w tak drastyczny sposób niszczą choćby Bałtyk. O nieużywanie proszków do prania z fosforanami dopomina się m.in. organizacja WWF. Co ciekawe, w tradycyjnych proszkach fosforany są raczej standardem.

Zeolity

– zmiękczacze wody powszechnie stosowane w proszkach do prania, które podnoszą stopień zapylenia pomieszczeń do poziomu zagrażającemu zdrowiu. Jak donosi „Journal of Environmental Monitoring” pranie w detergentach nie zawierających zeolitów skutkuje powstawaniem mniejszej ilości kurzu.

Enzymy

– te, które znajdziemy w proszkach do prania, rozkładają trudne do usunięcia plamy i pomagają im rozpuszczać się w wodzie. Enzymy stosowane w proszkach to proteazy, amylazy, lipazy i celulazy. Są skuteczne w niewielkich stężeniach i w niskiej temperaturze, a dodatkowo – ulegają w całości biodegradacji. Ich główna wada to możliwość wywołania podrażnienia dróg oddechowych i wystąpienia alergii.

Kompozycje zapachowe

– zazwyczaj znajdziemy je na końcu listy. Te zapachy, tak wychwalane w reklamach proszków do prania (i innych środków czyszczących) w rzeczywistości nie mają nic wspólnego z naturalnością. Powstają bowiem na bazie ropy naftowej i innych toksyn, w tym benzenu, znanego ze swych rakotwórczych właściwości. Kompozycje zapachowe można znaleźć nawet w proszkach do prania dla niemowląt.

To baza, na podstawie której komponuje się poszczególnie proszki do prania, sprzedawane w sklepach w kolorowych opakowaniach. Wystarczy przejść się alejką z chemią gospodarczą (w tym: proszkami do prania) by poczuć swoisty chemiczny zapach, który po dłuższym wdychaniu potrafi wywołać zawroty głowy. Jeśli zależy nam na tym, by prać w czymś, co jest neutralne dla naszego organizmu, nie pachnie chemią i jest przyjazne również dla wrażliwej skóry alergików, a do tego – przyjazne środowisku naturalnemu – postawmy na alternatywę.

To co my używamy aby nasze ciuszki były miłe i przyjemne.

Praktycznie nie produkujemy proszku do prania tylko wsypujemy do bębna pralki wszystkie składniki i włączamy pralkę.

  • 0,5 szklanki boraksu dziesięciowodnego,
  • ok 4 łyżek nadwęglanu sodu, można dać więcej do białego stosujemy nawet 10 czasami,
  • ok 0,5 szklanki octu spirytusowy najzwyklejszy 10%,
  • i na koniec dla zapachu dodajemy parę kropel olejku eterycznego, w zależności kto jaki lubi – lawendowy, pomarańczowy czy inny.

Nie ma co się obawiać że ubrania będą pachniały octem, pierzemy już tak od roku i nie ma z tym problemu.

polecam także zapoznanie się ze stronami ze źródeł.

 

Przepis na proszek do prania znaleziony w sieci:

  • 100g boraksu
  • 50g sody oczyszczonej
  • 50g sody kalcynowanej
  • ½ szklanki płatków mydlanych lub startego szarego mydła

 

WSKAZÓWKA:

Jedno pranie 1- 2 łyżki stołowe mieszanki. Najpierw rozpuścić w niewielkiej ilości ciepłej wody, a następnie wlać do szufladki pralki. Szare mydło zawiera sole potasowe, jest bez barwników i środków zapachowych. Prawdziwe szare mydło  w wodzie mięknie, maże się i tworzy z nią emulsję, białe tylko z nazwy “szare” – jest twarde i nie tworzy emulsji. http://www.ekorodzice.pl/domowy-proszek-do-prania-przepis,51,52,2212.html

 

Źródła:

http://dziecisawazne.pl/proszki-do-prania-jak-czytac-etykiety/

http://wtwoimdomu.com/?zastosowanie-boraksu,51

http://www.greensign.pl/jak-zrobic-naturalny-ekologiczny-proszek-do-prania/

 

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.