Pokrzywowe inspiracje…

Marzec 31, 2017

 “Wariacje z Królową Ziół”, inaczej pokrzywowe przepisy:

 

Opracowanie na podstawie książki „POKRZYWA – NADZWYCZAJNY LEK” Zbigniew T. Nowak. Więcej informacji o właściwościach pokrzywy KLIK

Jak zrobić sok z pokrzywy?

W kwietniu i maju przed kwitnieniem pokrzywy zbieramy młode listki i pędy (nic też nie ujmuje wartości ziela jeśli wypuszcza nowe pędy we wrześniu). Najbezpieczniej zbierać w rękawicach. Zebrane ziele umieszczamy na plastikowym sicie i polewamy gorącą wodą (nie wrzątkiem, gdyż niszczy witaminy). Po odsączeniu można wycisnąć sok w wyciskarce, sokowirówce lub przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa.

Kurację sokiem najlepiej rozpocząć od jednej łyżeczki 3 razy dziennie po posiłku, a po tygodniu zwiększyć dawkę do 1 łyżki 3 razy dziennie. Dla lepszego smaku można dodać soku z cytryny. Taka kuracja nie powinna być dłuższa niż 4–5 tygodni.  Przed kolejną należy zrobić 2 tygodnie przerwy.

Świeżo uzyskany sok należy przechowywać w lodówce maksymalnie do 3 dni. Dlatego nie warto robić dużych zapasów.

Jak można zakonserwować sok z pokrzywy?

Alkoholem:

– możemy do tego użyć spirytusu – na 4 szklanki soku należy użyć 1 szklankę spirytusu,

– lub czystej wódki – na 4 szklanki soku należy użyć 2 szklanki wódki.

Tak zakonserwowany sok przelać do szczelnie zamykanych butelek z ciemnego szkła i przechowywać w chłodnym miejscu.

Miodem pszczelim:

Najlepszy jest: lipowy, akacjowy, wielokwiatowy, leśny lub Mniszkowy.

– na około 1 szklankę świeżo wyciśniętego soku należy użyć 2 szklanki (najlepiej płynnego, gdyż łatwiej wymieszać) miodu.

Taki miodowo-pokrzywowy sok najlepiej przelać do niewielkich, szczelnie zakręcanych słoików i przechowywać w lodówce. Przed spożyciem zawsze zamieszać.

Cukrem lub sokiem owocowym:

Zebraną pokrzywę należy umyć, odsączyć i i dokładnie zmiksować np. w blenderze. Miazgę przełożyć do emaliowanego garnka i zalać wrzątkiem, aby woda ją przykryła. Zagotować pod przykryciem około 2 minut i nie zdejmując pokrywki odstawić na 3 godziny. Po tym czasie odcedzić przez plastikowe sito, a resztki odcisnąć przez czystą gazę. Najlepiej wtedy zmierzyć jaką ilość soku uzyskaliśmy. Po odciśnięciu sok ponownie wlać do emaliowanego garnka i powoli podgrzewać do słabego wrzenia. Wówczas dodać cukier. Na 1 litr soku – ok. 30 dag cukru (można więcej) i sok z 1 cytryny. Można też dodać gęsty sok z owoców w ilości 300 ml soku owocowego na 1 litr soku z pokrzywy.  Gotowy sok przelać do małych, szczelnych butelek i pasteryzować ok. 20-25 minut. Następnie schłodzić.

Butelki przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Po otwarciu wyłącznie w lodówce.

 

Miód pokrzywowy

10 łyżek suszonych, rozkruszonych liści pokrzywy (w młynku do kawy, czy moździerzu)

Słoik miodu płynnego o pojemności 400 gram (najlepiej lipowy lub wielokwiatowy)

Rozkruszoną pokrzywę należy przesiać i odrzucić grube części. Uzyskany proszek wymieszać z miodem. Szczelnie zakręcony odstawić na 10 dni. Po tym czasie jest gotowy do spożycia. Przechowywać w chłodnym miejscu.

W ciągu dnia można spożywać około 3 łyżeczek miodu pokrzywowego, między posiłkami.

 

Miód pokrzywowo – orzechowy

6 łyżek suszonych, rozkruszonych liści pokrzywy (w młynku do kawy, czy moździerzu)

3 łyżki proszku z liści orzecha włoskiego (zebranych pod koniec maja lub czerwcu i ususzonych)

Słoik miodu płynnego o pojemności 400 gram (najlepiej wielokwiatowy)

Rozkruszoną pokrzywę należy przesiać i odrzucić grube części. Uzyskany proszek wymieszać z pokrzywą, następnie z miodem. Szczelnie zakręcony odstawić na tydzień. Po tym czasie jest gotowy do spożycia. Przechowywać w chłodnym miejscu.

Ssać po 1 łyżeczce miodu pokrzywowo – orzechowego 2 razy dziennie między posiłkami. Kuracja powinna trwać ok. 4-5 tygodni. Potem należy zrobić 3-4 tygodnie przerwy.

Taka kuracja ma korzystny wpływ na cały przewód pokarmowy. Jest źródłem wielu witamin, biopierwiastków i enzymów. Unieszkodliwia wiele groźnych bakterii chorobotwórczych i grzybów. Zalecana w uciążliwych biegunkach, nieżycie żołądka, jelit oraz przy niedomaganiach trzustki. Zwiększa filtrację nerek.

Opracowanie na podstawie książki „POKRZYWA – NADZWYCZAJNY LEK” Zbigniew T. Nowak

 

Kolejne przepisy wkrótce 🙂

 

 

 

 

 

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.