O sprzątaniu i o tym jak się nie truć chlorem…

27 marca, 2017

Czy musimy sprzątać środkami chemicznymi?

Środki czyszczące, których używamy na co dzień są potężnym źródłem szkodliwych dla organizmów substancji, które niszczą nasz układ odpornościowy, nerwowy i hormonalny.
Proszki wybielające, czy płyny typu domestos zawierają mnóstwo toksycznych środków, które nie dość, że powodują alergie to przenikają do gleby.
Detergenty nie ulegają rozkładowi, tak więc pozbycie się ich ze środowiska jest w gruncie rzeczy niemożliwe.

Myjąc talerze czy szklanki środkami chemicznymi możemy być pewni, że nawet dokładne płukanie nie jest w stanie zmyć ich całkowicie z powierzchni naczyń.

Woda z naszych zlewozmywaków i pralek jest wypijana w innym położonym przy tej samej rzece mieście. My wypijamy wodę, którą ktoś inny wypuszcza do kanalizacji w innym mieście. To samo jest ze środkami piorącymi. Czy możemy pomóc sobie wzajemnie?

Chlor, który uwalnia się ze środków czystości, działa drażniąco na drogi oddechowe, doprowadza nawet do problemów z oddychaniem. Podrażnia skórę i oczy. A w kontakcie z moczem, amoniakiem czy składnikami innych środków czystości może tworzyć trujące gazy. Chlor przenikając przez skórę, wpływa negatywnie na działanie naszego układu nerwowego. A zmieszanie chloru z płynem do naczyń wytwarza gaz musztardowy, który był wykorzystywany do zabijania ludzi w czasie I Wojny Światowej. Chlor jest bardzo niebezpieczny. Objawami zatrucia mogą być:
Kaszel,
Nudności,
Podrażnienie gardła, nosa i oczu,
Zapalenie płuc,
Duszność,
Łzawienie oczu,
Ból w klatce piersiowej,

Jest wiele naturalnych i bezpiecznych środków, których możemy używać do sprzątania.

Na przykład soda oczyszczona:
– doskonale może zastąpić wybielacz do prania,
– nadaje się do szorowania armatury łazienkowej oraz glazury i terakoty,
– z dodatkiem octu pomaga przetkać zatkane rury (przepis niżej),
– pochłania nieprzyjemne zapachy (wystarczy otwarty słoiczek postawić w łazience, lodówce itp.)

Doskonały do prania, wybielania i czyszczenia toalet a przy tym bezpieczny dla środowiska nadwęglan sodu (koszt to ok. 8 zł za 1 kg):

– 2 łyżki stołowe nadwęglanu sodu rozpuścić w 3 litrach ciepłej wody i na 2 godziny namoczyć ubrania, które chcemy wybielić. Po tym czasie wyjąć i uprać w pralce.
– do prania w 40 stopniach stosować ok. 2 – 3 łyżki stołowe nadwęglanu sodu.

Czy jest jakaś alternatywna dla chlorowego wybielacza ?

Otóż jest. Wystarczy zmieszać ze sobą:
– 12 szklanek wody
– 1/4 szklanki soku z cytryny
– 1 szklanka nadtlenku wodoru, tak zwany perhydrol (jest to woda utleniona 30% roztwór nadtlenku wodoru w wodzie). Ostrożnie przy rozcieńczaniu. Należy stosować rękawice ochronne, chronić twarz.

Można też zrobić uniwersalny środek czystości z zastosowaniem 3% wody utlenionej dostępnej w aptekach:
– 0.5 litra wody
– 3/4 szklanki wody utlenionej
– pół szklanki octu
– ok. 20 kropli olejku eterycznego
Wymieszać ze sobą składniki w pustej butelce po sprayu czyszczącym. Na koniec dodać olejek eteryczny.
Wstrząsnąć po zmieszaniu.
Kolejny przepis na uniwersalny środek czyszczący własnej produkcji:
– 0.5 szklanki białego octu,
– 2 szklanki ciepłej wody,
– można też dodać ok. 1 łyżkę szarego mydła w płynie, ale niekoniecznie,
– ok. 10-20 kropli olejku eterycznego (lub mieszanka olejków: drzewo herbaciane, eukaliptus, lawenda, cytryna, sosna, mięta pieprzowa, cynamon).
Wymieszać w butelce ze spryskiwaczem wymieszać mydło i olejki eteryczne. Dodać ocet i wodę. Taki środek ma właściwości odtłuszczające, odświeżające, odkamieniające i antyseptyczne.
Znaleziony w sieci przepis na uniwersalny środek czystości:
– 5 łupinek z indyjskich orzechów piorących
– 0.5 litra wody
Gotować przez 5 minut, następnie wystudzić. Trwałość 10 dni. Można stosować do opryskiwania kwiatów przeciwko szkodnikom, do mycia zabawek dziecięcych, mycia naczyń, czyszczenia biżuterii, prania, a nawet do kąpieli. Jeszcze nie wypróbowałam  Orzechy te mają naturalną zdolność do pienienia się w kontakcie z wodą. Wyciąg z orzechów ma działanie myjące i posiada naturalne właściwości antybakteryjne. Indyjskie orzechy piorące można kupić tutaj: https://www.drogeria-ekologiczna.pl/71-orzechy-piorace-

Mycie szyb bez chemicznych środków:

1 litr wody
¼ litra białego octu
kilka kropli płynu do naczyń, jeśli szyby są bardzo brudne.
Brudny piekarnik:
Posypać sodą oczyszczoną i nalać wody. Zostawić na noc. Rano bez problemu można zmyć tłuszcz.
Jak przepchać zatkany odpływ:
Wsypać do niego pół szklanki sody oczyszczonej i wlać pół szklanki octu. Odczekać ok. 15 minut. Powinno być słyszalne bulgotanie (tzn. że działa). Następnie przepłukać gorącą wodą, ok. 3–4 litry.

Odświeżacze powietrza

Syntetyczne odświeżacze powietrza zawierają bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia chemikalia. Bardzo często na odświeżaczach powietrza nie znajdziemy nawet składu, ponieważ producenci nie mają obowiązku go tam zamieszczać. A jeżeli już jest, to może być min. taki: toluen, formaldehyd, benzen, ftalany, chlorometan, aceton, acetaldehyd, 1.4 dichlorobenzen, 1,4-dioksan (powszechnie znany jako „rozpuszczalnik”) – a te „skarby” mogą zaburzać gospodarkę hormonalną i pracę systemu nerwowego, odurzać, otępiać, podrażniać drogi oddechowe i być potencjalnie rakotwórcze.
Ekologiczne odświeżacze powietrza możemy zrobić w domu wykorzystując naturalne olejki eteryczne, sodę oczyszczoną i ewentualnie wódkę. Soda oczyszczona pochłania nieprzyjemne zapachy i oprócz wykorzystywania jej w lodówce, można także używać, w sypialni, kuchni, czy w salonie.
Jak to zrobić?
Do małego słoiczka (może być plastikowy pojemniczek po kosmetykach, czy opakowanie po kremie), wystarczy wsypać sodę oczyszczoną i dodać kilka/kilkanaście (w zależności od oczekiwań) kropli ulubionego olejku eterycznego. Taki słoiczek przykryć kolorową bibułą, czy kawałkiem kolorowej tkaniny, w której należy zrobić dziurki. Obwiązać kolorową wstążką i domowe pachnidło gotowe. Można użyć także niewykorzystaną solniczkę lub zakupić taką z większymi dziurkami. Jeżeli nie mamy wystarczy postawić odkryte ozdobne pudełeczko. Ja wykorzystałam na przykład słoiczek (bez przykrywki) wraz z „wierzchnim ubrankiem” z zakupionego wcześniej propolisu.
Co jakiś czas należy tylko uzupełniać olejek eteryczny. A kiedy soda się zbryli (ok. pół roku) wymienić ją na świeżą, gdyż traci wtedy swoje właściwości pochłaniania zapachów. Sodę oczyszczona można kupić za ok. 4 zł/kg.
Taki domowy odświeżacz można też zrobić wykorzystując czystą wódkę.
Kieliszek wódki wlać do słoiczka/kolorowego spodka, czy miseczki i dodać kilkanaście kropli olejku eterycznego, lub mieszanki olejków o ulubionym zapachu.
A czy możemy zrobić odświeżacz powietrza w sprayu?
Do tego też niezbędna jest soda oczyszczona ok. pół łyżeczki, którą rozpuszczamy w niecałej szklance wody. Dodajemy tylko kilka – kilkanaście kropli olejku eterycznego (w zależności od tego jak mocny odświeżacz chcemy otrzymać) i przelewamy do butelki ze spryskiwaczem.
Inne sposoby na domowe odświeżacze powietrza znajdziesz na stronie: http://niebalaganka.pl/diy-domowy-odswiezacz-powietrza/

 

Źródła:
http://rawstaurant.blogspot.com/2010/08/naturalny-wielofunkcyjny-spay.html
http://wolna-polska.pl/wiadomosci/dlaczego-wszyscy-musimy-przestac-uzywac-chloru-2015-01
http://dziecisawazne.pl/10-powodow-dlaczego-warto-zrezygnowac-z-domestosa/
http://www.drogeria-ekologiczna.pl/do-toalet/1710-soda-oczyszczona-betterland-1-kg-super-jakosc-i-cena.html?search_query=soda+oczyszczona&results=65
„Kiedy lekarz zawiedzie …przeczytaj tę książkę” Ryszard Grzebyk.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.